Klocek Podróżnik

Pamiętniki Klocka Podróżnika

Tanzania

Listopad 2023

W 2004 roku moi ludzie byli na Safari w Kenii. Było to jednak jeszcze zanim znalazłem u nich mój dom. W międzyczasie opowiedzieli mi wyczerpująco o swoich wrażeniach z podroży, podczas której bez trudu udało im się zaobserwować Big Five (Wielką Piątkę – słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Ich relacje tak bardzo rozbudziły moją pluszową fantazję, że zapragnąłem również wziąć udział w podobnej wyprawie. Moje pragnienie właśnie się spełnia – wyruszamy do Tanzanii, uznawanej za jeszcze ciekawsze miejsce na afrykańskie wojaże niż Kenia.
W listopadzie występuje w północnej Tanzanii tak zwana „mała pora deszczowa”. Nie jest ona porównywalna z „wielką porą deszczową” występującą od marca do maja, ponieważ opady są zdecydowanie mniejsze i przeważnie w ciągu nocy. Podczas „małej pory deszczowej”, zazwyczaj suchy krajobraz Serengeti nabiera soczystych, zielonych barw. Jest to okres, kiedy niezliczone stada zwierząt przekraczając rzekę Mara wędrują z kenijskiej Masai Mara właśnie do Serengeti. Jest to również czas przed sezonem, w którym liczba turystów jest mniejsza. Jednym słowem same zalety.

break

Tanganika

Tanzania jest stosunkowo młodym państwem, bo istnieje dopiero od 1964 roku. Powstała z połączenia wcześniejszych kolonii brytyjskich – kontynentalnej części zwanej Tanganiką i archipelagu Zanzibar. Nazwa państwa utworzona została z połączenia nazw obu krajów Tan+Zan oraz określenia Azania, którego używano w czasach Cesarstwa Rzymskiego jako nazwy dla obszarów na wybrzeżu Afryki Wschodniej.
Jutro wyruszamy na Safari, a dzisiaj pozostajemy w czwartym pod względem wielkości mieście Tanzanii, w Arusha.

Tanzania

Ilboru Safari Lodge usytuowana na przedmieściach Arusha, otoczona jest wspaniałym tropikalnym ogrodem

Moja Basia już od dawna zafascynowana jest Kameleonami. Do tej pory nie miała jednak okazji, aby na żywo zobaczyć swoich ulubieńców. Postanawiam zapytać w recepcji, czy w tym wspaniałym ogrodzie, otaczającym Lodge można spotkać Kameleony. Okazuje się, że jest to realne i zlecają ogrodnikowi poszukanie jakiegoś osobnika. Po około dwudziestu minutach ogrodnik prezentuje nam przyniesionego na bambusowym kiju, małego, sympatycznego Kameleona. Radość Mojej Basi jest ogromna. Błysk szczęścia w jej oczach i entuzjazm z jakim bierze go na rękę, ukazują jej wielką satysfakcję. Przy tym również i ja jestem ogromnie szczęśliwy, ponieważ wpadłem na genialny pomysł, aby zaaranżować to spotkanie.

Tanzania

Mały Kameleon na ręce Mojej Basi

break

Nasze Safari rozpoczynamy od obserwacji zwierząt w Parku Narodowym Tarangire. Jest on dzięki licznie rosnącym na jego obszarze baobabom jednym z najbardziej malowniczych parków narodowych Tanzanii. Te ogromne, wielowiekowe drzewa odgrywają kluczową rolę w ekosystemie parku - służą za schronienie dla pszczół, ptaków i nietoperzy, dostarczają pożywnych owoców, a podczas suszy pośrednio zapewniają wodę niektórym zwierzętom, na przykład słoniom.

Tanzania

Na czaszce bawoła

Tanzania

Tarangire jest dzięki licznym baobabom jednym z najbardziej malowniczych parków narodowych Tanzanii

Tanzania

Słonie

Podczas obserwacji słoni nasz pojazd grzęźnie w błocie. Po wielu próbach samodzielnego wyjechania, pogrąża się jeszcze głębiej. Całe szczęście, że kierowcy pojazdów są w kontakcie za pomocą krótkofalówek. Wezwany na pomoc inny samochód próbuje nas wypchnąć od tyłu, ale jego zdolność manewrowania jest bardzo ograniczona – musi uważać, aby samemu nie utknąć. W końcu nadjeżdżają jeszcze dwa inne pojazdy i w jednym z nich znajduje się linka do holowania. Po dobrej godzinie udaje się wreszcie wyciągnąć naszego Land Cruiser´a.

Tanzania

Próby wyciagnięcia naszego pojazdu z błota

Tanzania

Ślady spustoszenia – głębokie koleiny w błocie

Tanzania

W czasie akcji „odzyskiwania” naszego pojazdu, co jakiś czas w pobliżu maszerują słonie

Tanzania

Tanzania

Żyrafa masajska

Zbliża się pora obiadowa, więc podążamy do specjalnie wytyczonego obszaru przygotowanego do spożycia posiłku i na odpoczynek – Matete Picnicsite. Znajdujemy tu po części zadaszone stoły z ławkami oraz toalety. Okazuje się jednak, że zjedzenie prowiantu to wcale nieprosta sprawa. Cały teren okupowany jest licznie przez małpiszony, które atakują z drzew i z ziemi próbując zwędzić smakołyki z naszych Lunch Box’ów. Najbardziej zawzięcie walczą o banany, które również ukryte są w naszych pudełkach. Nic dziwnego, tutejsze koczkodany mają przecież liczne rodziny do wykarmienia.

Tanzania

Kotawiec (koczkodan) zielonosiwy – samica z młodym

Przepływająca przez park rzeka Tarangire jest przez cały rok zasobna w wodę. Z tego powodu, szczególnie w porze suchej przybywa do parku wielka ilość zwierząt z innych regionów. To czyni Tarangire drugim najbardziej obfitym w zwierzynę rezerwatem Tanzanii zaraz po słynnym kraterze Ngorongoro.

Tanzania

Słonie przekraczają rzekę Tarangire

Tanzania

Samice antylopy Impala

Tanzania

Samce Impala

break

Spod Jeziora Manyara już o świcie wyruszamy w dalszą drogę. Przed nami długa podróż. Około 285 kilometrów szutrowej drogi dzieli nas od Lobo Wildlife Lodge, malowniczo usytuowanej w bezkresach Serengeti.

Tanzania

Jezioro Manyara

Deszcz, który zaczął padać w środku nocy, utrzymuje się wyjątkowo aż do późnego rana. Niezawodnie jednak już od wczesnych godzin południowych deszczowe chmury się rozchodzą i przygrzewa słońce.

Tanzania

Wioska Masajów

Tanzania

Nasz kierowca Mahmut

Znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Serengeti powstał w 1951 roku. Jego ekosystem funkcjonuje prawdopodobnie od co najmniej miliona lat, a przez ludzi został zasiedlony dopiero pod koniec XVIII wieku. Od tego czasu koczowniczy lud Masajów mieszka tu ze swoim bydłem. Nazwa Serengeti wywodzi się właśnie z języka Masajów, którzy dla określenia tutejszego obszaru używali terminu Siringet, co oznacza „bezkresne równiny”.

Tanzania

Wjazd do Parku Narodowego Serengeti

Serengeti od dawna jest synonimem przygód i wyjątkowej, dzikiej przyrody. Szczególnym uznaniem cieszy się jednak dzięki Wielkiej Migracji zwierząt kopytnych. Każdego roku, wraz z nadejściem pory suchej miliony gnu (w mniejszym stopniu innych kopytnych) udają się na północ i wschód regionu, gdzie znajdują bujne łąki Masai Mara w Kenii. Jednak w porze deszczowej stada wracają na bardziej bogate w składniki odżywcze pastwiska Serengeti i krateru Ngorongoro. I tak, Wielka Migracja odbywa się w nieskończonym cyklu, podczas której Gnu pokonują nawet ponad trzy tysiące kilometrów w obie strony! Tym samym są to jedyne ssaki pokonujące tak duże odległości w poszukiwaniu pokarmu.

Tanzania

Stado Gnu aż po linię horyzontu

Tanzania

Gnu

Tanzania

Zebry

Tanzania

Zagrożony wyginięciem Sęp uszaty

Tanzania

Hipopotamy

Co jakiś czas zatrzymujemy się, aby przepuścić słonie przekraczające drogę. Niegdyś słonie występowały licznie na całym kontynencie afrykańskim, obecnie z powodu działalności człowieka, a także zmian klimatycznych, ich liczebność i obszary zostały znacznie ograniczone. Niestety populacja tych największych ssaków lądowych żyjących na Ziemi jest poważnie zagrożona i słonie zostały wpisane do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem.

Tanzania

Tanzania

Tanzania

Tanzania

Żyrafa masajska

W czasie podroży napotykamy różnych mieszkańców Serengeti Mara. Każdorazowo zatrzymujemy się na krótką obserwację i sesję zdjęciową.

Tanzania

Młody Gepard

Tanzania

Wypoczywający Lampart

Tanzania

Simba 😉

Tanzania

Krokuta (Hiena) cętkowana

Późnym wieczorem docieramy do Lobo Wildlife Lodge, urokliwie usytuowanej na skalistym wzgórzu. Stąd jest już niedaleko do granicy z Kenią.

Tanzania

Serengeti Mara

Tanzania

Góralek skalny

Jak zazwyczaj w nocy pada deszcz i nazajutrz nie wszystkie szlaki w okolicy są przejezdne. Nasz kierowca Mahmut wyczulony po wydarzeniach w Parku Tarangire, unika niepewnych, błotnistych odcinków i poszukuje bardziej wiarygodnych objazdów. W razie potrzeby, na tutejszym obszarze trudniej jest oczekiwać natychmiastowej pomocy od innych uczestników Safari – jest ich po prostu mniej.
Pomimo to, już po krótkim czasie udaje się nam zaobserwować dwóch dorodnych samców lwa. Jeden z nich wędruje przez jakiś czas wzdłuż drogi, oddalony zaledwie kilka metrów od samochodu.

Tanzania

Tanzania

Król lew 😉

W dalszym ciągu przemierzamy Serengeti Mara. Naszym celem jest usytuowany na krawędzi parku słynny krater Ngorongoro.

Tanzania

Bawoły

Tanzania

Antylopy Topi znane również jako Sasebi

Tanzania

Pawian

Tanzania

Stacja benzynowa w otchłani Serengeti – jedyna możliwość zatankowania pojazdów na przestrzeni dziesiątek kilometrów

Wielkie migracje zwierząt kopytnych są nieodłącznym elementem krajobrazu Serengeti. Obserwujemy nieskończenie wielkie stada, wyglądające jak olbrzymia rzeka płynąca przez bezkres sawanny. Podobnie jak woda, stada poruszają się własnym, dla nas nie zawsze zrozumiałym szlakiem i zwierzęta niejednokrotnie przebiegają z jednej strony drogi na drugą, aby zatoczyć wielki łuk i kilkaset metrów dalej przedostać się z powrotem na pierwotną stronę.

Tanzania

Stado gnu przedostające się na drugą stronę drogi

Tanzania

Niekończenie wielkie stado zwierząt kopytnych

break

Docieramy do zarządu parku, w którym oficjalnie musimy się wymeldować. Ponieważ wynikł problem z połączeniem internetowym, proces wymeldowania jest nieoczekiwanie czasochłonny. W takich sytuacjach w Afryce nie istnieje plan rezerwowy i wszyscy czekają, tak długo aż usterka zostanie usunięta.

Tanzania

Kolorowy autobus

Tanzania

Wjazd do rezerwatu Ngorongoro

Ngorongoro to kaldera powstała podczas zawalenia się góry wulkanicznej. Jest to największa nieaktywna, nieuszkodzona i niewypełniona kaldera na świecie. Dno krateru leży około 1700 metrów nad poziomem morza, a ściany boczne osiągają od 400 do 600 metrów wysokości, tak więc krawędź krateru wznosi się na wysokość około 2300 metrów nad poziomem morza. Średnica krateru wynosi od 17 do 21 kilometrów.

Tanzania

Krater Ngorongoro

Tanzania

W sercu krateru leży jezioro o mętno-mlecznym zabarwieniu wody. Istnieją dwie nazwy tego jeziora – Magadi oraz Makat jak nazywają je Masajowie, co znaczny sól. Jego alkaliczny odczyn wody spowodowany jest osadami popiołu wulkanicznego. W porze deszczowej żyje w nim i na jego dopływach wiele ptaków wodnych.

Tanzania

Flamingi w jeziorze Magadi

Tanzania

Afrykanie mówią, że słonie są królami świata zwierząt, ponieważ nikt nie ma odwagi się do nich zbliżyć. Jak ogromny jest dorosły samiec, można zaobserwować dopiero kiedy stoi się w pobliżu

Tanzania

Przeżuwacze

Tanzania

Tanzania

Od dawna nurtuje mnie pytanie, czy zebra jest biała w czarne paski, czy czarna w białe?

Tanzania

Guziec na kwiecistej, soczystej łące

Tanzania

Młode antylopy Gnu

Tanzania

Koronniki zwane rownież żurawiami koroniastymi

Tanzania

Struś masajski

Tanzania

Wypoczywające lwy

Tanzania

Perlice

Przed wyjazdem z krateru zatrzymujemy się w Ngoitokitok Picnic Area. Ku naszemu wielkiemu zdziwieniu znajdujemy tutaj przewoźny sklepik z napojami i z przekąskami.

Tanzania

Lody, kawa i przekąski w najbardziej obfitym w dziką zwierzynę miejscu w Tanzanii

Tanzania

Szczęka hipopotama

break

Country Lodge w Karatu to już ostatni cel naszej podroży i Safari właśnie się zakończyło. Z niewielkim zastrzeżeniem udało się nam zaobserwować Big Five (Wielką Piątkę). Otóż, należącego do niej nosorożca widzieliśmy w kraterze Ngorongoro, jednak z tak dużej odległości, że można go było zidentyfikować jedynie przez lornetkę. Szkoda!

Tanzania

Emmy należy do szczepu Kushity Iraque, podobnie jak większość ludności w regionie.

Tanzania

Tanzania

Miejscowa ludność

Przed nami bardzo ciekawa wizyta w szkole podstawowej Tloma. Jednym z kilku zatrudnionych tutaj nauczycieli jest pan Sule, który szczegółowo objaśnia nam warunki szkolnictwa w Tanzanii.

Tanzania

Tanzania

Nauczyciel, pan Sule

Tanzania

Dzieci tańczą i śpiewają na nasze powitanie

Tanzania

Szkolna kuchnia. Tutaj przygotowuje się owsiankę, którą dzieciaki dostają codziennie na śniadanie

Tanzania

Boisko szkolne

break

Zanzibar

Przelot z Arusha na położony na Oceanie Indyjskim Zanzibar, trwa około jedną godzinę. Zanzibar ma zupełnie inny charakter niż Tanganika i stanowi w pełni suwerenną wewnętrznie część Zjednoczonej Republiki Tanzanii. Posiada własny parlament, rząd i prezydenta. Archipelag Zanzibaru obejmuje dwie większe wyspy – główna Unguja (Zanzibar) oraz Pemba, jak rownież kilka mniejszych.

Tanzania

Tanzania

Na wybrzeżu

break

Zanzibar nazywany jest wyspą przypraw. Odwiedziny na jednej z tutejszych plantacji, uprawiających kawę, gałkę muszkatołową, pieprz, goździki, kardamon, cynamon, imbir, wanilię oraz wiele innych, należy naszym zdaniem wręcz do obowiązku każdego szanującego się turysty.

Tanzania

Gerezanka trójbarwna. Gatunek endemiczny dla archipelagu Zanzibar jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości

Tanzania

Chlebowiec nazywany też drzewem bochenkowym

Tanzania

Uciekamy tam, gdzie pieprz rośnie 😉

Tanzania

Ananas

Tanzania

Goździki

Tanzania

Muszkatołowiec korzenny

Tanzania

Gałka muszkatołowa

Tanzania

Arnota właściwa

Nasiona owocu Arnoty stosowane są jako przyprawa. Naturalny barwnik zawarty w brodawkach nasion zwany orleanem, biksyną lub annato wykorzystywany jest do barwienia tkanin i produktów żywnościowych oraz do celów kosmetycznych (do produkcji szminek). Lokalnie roślina wykorzystywana jest także jako lecznicza.

Tanzania

Naturalna szminka z nasion owocu Arnoty 🙂

Tanzania

Mydła i kosmetyki sprzedawane przez lokalną ludność

Tanzania

Koszyczek upleciony z palmowych liści, do którego wkładamy różne przyprawy

break

Stone Town (Kamienne Miasto), to tętniący życiem skansen muzealny. Stolica Zanzibaru była we wcześniejszych stuleciach prawdziwym tyglem kulturowym. Wpływy arabskie, afrykańskie, indyjskie, a dzięki epoce kolonialnej także zachodnie tworzą wyjątkową, egzotyczną mieszankę. Nazwa Stone Town pochodzi z czasów, gdy Arabowie budowali tu domy z kamieni koralowych.
Katedra anglikańska upamiętnia mroczny rozdział w historii Zanzibaru. Wzniesiona jest dokładnie w miejscu, w którym kiedyś znajdował się centralny targ niewolników. Do 1873 roku, kiedy zakazano niewolnictwa, sprzedawano na nim ludzi z Afryki Zachodniej i Środkowej. W miejscu dzisiejszego kościelnego ołtarza znajdował się niegdyś słup, do którego przywiązywano niewolników podczas aukcji.

Tanzania

Memoriał w miejscu dawnego targu niewolników

Tanzania

Tanzania

Dawny loch. W tym ciasnym i ciemnym pomieszczeniu przetrzymywano aż do sześćdziesięciu niewolników czekających na sprzedaż

Tanzania

Katedra anglikańska stoi w miejscu wcześniejszego targu niewolników

Targ Darajani – tutaj mieszkańcy kupują wszystko, co potrzebne do życia. W powietrzu unosi się zapach ryb, tkanin i przypraw. Wanilia, imbir, goździki, curry, szafran, kardamon, gałka muszkatołowa i wiele innych produktów wyłożone są na stołach sprzedawców - wspaniała gra kolorów i aromatów.

Tanzania

Tanzania

Targ rybny

Tanzania

Świeże ryby układane są na kamiennej podłodze lub na drewnianych klockach, bez chłodzenia

Tanzania

Towary wyłożone na stołach sprzedawców - wspaniała gra kolorów i aromatów.

Tanzania

Większość murowanych domów w Stone Town została zbudowana w połowie XVIII wieku. W tym czasie w kwitnącej stolicy sułtanatu, bogatej w przyprawy i profitującej z handu niewolnikami, powstały wspaniałe budowle.

Tanzania

Jedna ze wspaniałych budowli

Masywne, zdobione drzwi Stone Town są świadectwem kulturowych korzeni Zanzibaru. Łączą się tu tradycje suahili, arabskie i indyjskie. Najbardziej efektowne są drzwi indyjskie, zwane także drzwiami gudżarati. Często mają łukowate ramy nad wejściem – trochę jak te w pałacach Maharadży. Na drzwiach indyjskich szczególnie wyróżniają się duże mosiężne końcówki i występy. Tradycyjnie używano ich w Indiach do ochrony drzwi przed słoniami, ale na Zanzibarze uważane są za wyraz bogactwa.

Tanzania

Drzwi indyjskie

Arabskie drzwi są prostokątne z misternie zdobionymi ramami. Oprócz ażurowych ornamentów, często zdobią je napisy z Koranu. Nowsze drzwi mają również nity mosiężne.

Tanzania

Drzwi arabskie

Tanzania

Wnętrze starego, bogatego arabskiego domu

Tanzania

Pałac Sułtana był siedzibą rządu i rezydencją panującego sułtana od 1834 do 1964 roku. Obecnie popadł w ruinę i grozi zawaleniem

Tanzania

Działa obronne – pozostałość po portugalskich kolonizatorach

Stary Fort znany również jako Fort Arabski jest najstarszą budowlą w Stone Town. Został początkowo wzniesiony przez Portugalczyków, ale po wypędzeniu ich w 1699 roku, rozbudowany przez Arabów z Omanu. Fort zbudowany jest na planie kwadratu. Posiada wysokie, kamienne ściany z blankami, chroniące wewnętrzny dziedziniec. Na dziedzińcu znajdują się pozostałości wcześniejszych budynków, m.in. portugalskiego kościoła i kolejnej omańskiej fortyfikacji.

Tanzania

Tanzania

Stary Fort

Freddie Mercury – najsłynniejszy syn wyspy, urodził się jako Farrokh Bulsara w Stone Town w 1946 roku. Mercury spędził dzieciństwo na Zanzibarze i w Indiach. Rewolucja z 1964 roku na zawsze wypędziła jego rodzinę z Zanzibaru.

Tanzania

Dom rodzinny Freddie Mercury'ego

Obecnie miejsce urodzenia Freddie Mercury'ego jest atrakcją turystyczną. W domu znajduje się wiele rarytasów, od zdjęć z dzieciństwa, przez odręczne zapiski tekstów piosenek, po oryginalne akcesoria z jego występów.

Tanzania

„Nie zamierzam zostać gwiazdą. Zamierzam zostać legendą”

Wspaniała podróż, fantastyczna przygoda! Moje marzenie zostało spełnione i przeżyłem afrykańskie Safari z prawdziwego zdarzenia – podobnie jak wyobrażałem to sobie po wcześniejszych opowieściach moich ludzi.
Z niewielkim zastrzeżeniem co do nosorożca, udało mi się zaobserwować Big Five oraz Wielką Migracje zwierząt kopytnych. Ponadto niezapomniane chwile na egzotycznym Zanzibarze z jego wyjątkową historią i wielkim sortymentem przypraw, dodały „nadzwyczajnego smaku i aromatu” naszej wspólnej wyprawie do Tanzanii.


Klocek