Klocek Podróżnik

Pamiętniki Klocka Podróżnika

Malezja

Wrzesień 2022

Po niezapomnianych przeżyciach podczas spotkania z dziko żyjącymi szympansami i gorylami, pragniemy odwiedzić kolejnych przedstawicieli małp człowiekowatych, czyli Orangutany. W środowisku naturalnym występują one obecnie tylko w dwóch państwach - na indonezyjskiej Sumatrze oraz w indonezyjskiej i malajskiej części wyspy Borneo. Właśnie z tego powodu nasza wyprawa obejmuje oprócz Półwyspu Malajskiego również malajskie terytorium Borneo.

break

Półwysep Malajski

Podróż rozpoczynamy od miasta stołecznego Kuala Lumpur leżącego w dolinie rzeki Klang. Nazwa „Kuala Lumpur” brzmi dla europejskich uszu trochę jak egzotyczne zaklęcie, jednak oznacza po prostu „błotnisty zbieg” lub „błotniste ujście” i odnosi się do rzeki Klang, która łączy się w obszarze miejskim z rzeczką Gombak.

Malezja

Wznoszący się na południowej stronie Placu Niepodległości, dziewięćdziesięciopięciometrowy maszt flagowy jest jednym z najwyższych na świecie.

Kuala Lumpur jest typową azjatycką aglomeracją rozbudowywaną bez architektonicznego ładu, ale jest również jednym z najciekawszych miast Azji Południowo-Wschodniej. Nowoczesne centrum z autostradami i wieżowcami otaczają różniące się od siebie dzielnice, których charakter ukształtowany został przez odmienne kultury, religie i tradycje. Zatrzymujemy się w chińskiej dzielnicy z wąskimi uliczkami, pasażem handlowym, ulicznym targiem, mnóstwem knajpek i sklepików oraz najsmaczniejszym street food'em w mieście.

Malezja

Pasaż handlowy Petaling w chińskiej dzielnicy.

Pasaż handlowy „Petaling Street” w ciągu dnia pogrążony jest w głębokim letargu i dzieje się w nim niewiele. Późnym popołudniem, na zadaszonych uliczkach powstaje szereg, bardzo ściśle ustawionych straganów z wszelkiego rodzaju artykułami i ulica przebudza się do życia. Można tu kupić niemalże wszystko od T-shirt'ów, spodni, pamiątek, torebek, zegarków po buty, koszulki piłkarskie i oczywiscie szeroką gamę kulinarnych przysmaków.
Jeszcze dwie dekady temu ludność o chińskich korzeniach stanowiła większość mieszkańców stolicy. Dziś liczbowo największą grupą etniczną w Kuala Lumpur są Malajowie (45%), wyprzedzając Chińczyków (43%). Mieszka tu również wiele osób pochodzenia indyjskiego (10%), obok mniejszych grup Europejczyków, Tajów, Filipińczyków oraz innych.

Malezja

W tle wieżowiec Merdeka 118. Budynek ma 118 pięter i prawie 679 metry wysokości. Obecnie jest najwyższym budynkiem w Malezji.

Malezja

Rzeka Klang łączy się w centrum miasta z rzeczką Gombak. W tle, pośród nowoczesnych budynków, widać kopuły historycznego meczetu Jamek Sultan Abdul Samad utrzymanego w stylu mauretańskim.

Eleganckie i monumentalne bliźniacze wieże Petronas Towers, są od 1998 roku niepowtarzalnym symbolem Kuala Lumpur. Wznoszą się na wysokość 452 metrów w biznesowo-rozrywkowej dzielnicy Kuala Lumpur City Centre (KLCC). W sąsiedztwie stoi szereg innych gigantów biurowych, takich jak Maxis Tower (212 metrów) czy ExxonMobil Tower (126 metrów). Petronas Towers mają 88 pięter i połączone są w połowie wysokości mostem powietrznym, na którym znajduje się punkt widokowy. Wieże mają ośmioboczny plan gwiazdy, przypominając wielokątną architekturę budowli mauretańskich. Ponad sześćdziesięciometrowe kopuły wież wzorowane są na minaretach.

Malezja

Petronas Towers (Menara Petronas).

Malezja

Wieżowce w biznesowo-rozrywkowej dzielnicy KLCC.

Kuala Lumpur to raj dla konsumentów. Czy to na targowiskach w Chinatown, czy w Little India z ich zapachowo-barwnymi wrażeniami, czy też w gigantycznych centrach handlowych, prawie nigdzie indziej na świecie nie oferuje się tak ogromnej różnorodności azjatyckich produktów jak w Kuala Lumpur. Dla złagodzenia tego komunalno-handlowego zgiełku, w mieście znajdują się liczne oazy spokoju. Jedną z nich stanowi wspaniały KLCC Park tworzący zieloną oazę wśród drapaczy chmur. Przy filiżance kawy zapominam przez moment o zgiełku wielkiego miasta i cieszę moje pluszowe oczy widokiem soczystej zieleni i wesoło pląsających fontann na pobliskim stawie.

Malezja

KLCC Park tworzy zieloną oazę wśród drapaczy chmur.

Możliwość wjazdu na most powietrzny lub na piętro widokowe, znajdujące się na 86 kondygnacji Petronas Towers jest ograniczona. Ilość odwiedzających jest każdego dnia ściśle limitowana, a bilety wykupione już na długo wcześniej. W Kuala Lumpur istnieje jednak alternatywna możliwość obejrzenia panoramy miasta. Wieża telewizyjna Menera Kuala Lumpur o wysokości 421 metrów, obecnie siódma najwyższa na świecie, oferuje spektakularny widok na miasto z restauracji obracającej się z wolna wokół osi oraz z usytuowanej ponad nią otwartej platformy widokowej.

Malezja

Widok na miasto z otwartej platformy znajdującej się na wysokości 300 metrów.

Malezja

Sky Box - półki wystające z otwartej platformy ze szklaną podłogą oferują ekscytujące wrażenia. Aby na nie wejść trzeba mieć jednak trochę odwagi.

Wracamy ponownie na Plac Niepodległości (Merdeka Square) obejmujący szereg zabytków architektonicznych sięgających czasów kolonialnych. Plac Niepodległości to ważne dla Malezyjczyków miejsce historyczne. To właśnie tutaj w 1963 roku ogłoszono niepodległość i niezależność od Brytyjczyków. Dziś dla upamiętnienia tego wydarzenia, na dziewięćdziesięciopięciometrowym maszcie powiewa malezyjska flaga. Po wschodniej stronie placu znajduje się wspaniały budynek rządowy z XIX wieku z miedzianymi kopułami i dużą wieżą zegarową z dzwonem. Budynek pierwotnie mieścił biura brytyjskiej administracji kolonialnej i we wczesnych latach był znany po prostu jako biura rządowe. W 1974 roku został przemianowany na cześć sułtana Abdul'a Samad'a, panującego sułtana Selangor'u w momencie rozpoczęcia budowy.

Malezja

Budynek Sułtana Abdul'a Samad'a, w którym mieści się obecnie siedziba malezyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

Malezja

Anglikańska Katedra świętej Maryi z 1894 roku.

break

Malezja jest federalną monarchią konstytucyjną, a głową państwa jest król. Co 5 lat jeden władca spośród 9 sułtanatów (krajów federacyjnych) zostaje mianowany królem. Na zasadzie rotacji każdy król może panować tylko raz w życiu.
Nieco dalej poza centrum miasta, na zboczu wzgórza Bukit Petaling znajduje się jeden z najważniejszych zabytków Kuala Lumpur - Pałac Narodowy Istana Negara. Budowla pochodzi z 1928 roku. Po drugiej wojnie światowej, aż do roku 1957 kompleks służył jako siedziba sułtana Selangor'u. Po czym został przekształcony przez rząd federalny w Pałac Narodowy nowo powstałej niepodległej Federacji Malajskiej. Od tego czasu Pałac był kilkakrotnie odnawiany, a budynek rozbudowywany. Pałac Narodowy jest oficjalną rezydencją panującego króla Malezji.

Malezja

Brama główna do pałacu Istana Negara.

Malezja

Konna straż królewska przy bramie głównej.

Malezja

Malezja

Nowa część pałacu ze złotymi kopułami.

break

Spektakularne Batu Caves położone są zaledwie 14 kilometrów od Kuala Lumpur. Są to jaskinie powstałe w skałach wapiennych, wewnątrz których zbudowano hinduistyczne chramy i świątynie.

Malezja

Przed wejściem do jaskiń stoi ponad czterdziestodwumetrowy posąg boga Murugan'a.

Do jaskiń prowadzą strome schody złożone z 272 stopni. Wielką atrakcją dla turystów są małpy, które osiedliły się w jaskini i przed nią. Makaki są przyzwyczajone do ludzi i niezwykle bezczelne. Musiałem się dobrze ukryć w plecaku, ponieważ małpiszony są wyjątkowo ciekawskie i złodziejskie.

Malezja

Lady Makak.

Najbardziej znana i największa Jaskinia Świątynna nazywana jest również Jaskinią Katedralną. Jej wysokość wynosi około 100 metrów. Mieści się w niej kilka imponujących świątyń, z których większość obrazuje historię zwycięstwa boga Murugan'a nad demonem Soorapadam'em.

Malezja

Jedna z hinduistycznych świątyń w Batu Caves.

break

Na południe od Kuala Lumpur leży Putrajaya. Dziś metropolia jest nie tylko siedzibą malezyjskiego rządu, ale także uważana jest za jedno z najbardziej zielonych miast w całej Azji. Putrajaya to nowe centrum administracyjne Malezji, które powstało w 1995 roku i ciągle się rozwija.

Malezja

Widok na meczet Putra nad sztucznie utworzonym jeziorem Putrajaya.

Malezja

Obelisk wyglądający jak złota rakieta, to sześćdziesięcioośmiometrowy pomnik narodowy Millennium Monument, a za nim nowoczesny meczet.

Malezja

Perdana Putra. W tym dużym kompleksie znajdują się biura premiera kraju.

Malezja

Meczet Putra z 1999 roku. Minaret o wysokości 116 metrów jest drugim co do wysokości w Azji Południowo-Wschodniej.

Konstytucja zapewnia wolność wyznania i czyni Malezję oficjalnie państwem świeckim, jednocześnie ustanawiając islam jako „religię Federacji”. Według danych z 2020 roku około 63% populacji praktykuje islam, 19% buddyzm, 9% chrześcijaństwo, 6% hinduizm i 1% praktykuje konfucjanizm, taoizm i inne tradycyjne religie chińskie.

Malezja

Meczet Putra zbudowany jest z różowego granitu.

Meczet Putra składa się z 3 przestrzeni - sali modlitewnej, dziedzińca oraz pomieszczeń edukacyjnych.

Malezja

Malezja

Meczet może pomieścić jednocześnie 15 tysięcy wiernych.

break

Stary port handlowy Malakka, od którego pochodzi nazwa całej cieśniny jest historycznym miastem Malezji, które w 2008 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Malezja

Malakka została pierwotnie założona przez Chińczyków jako punkt gromadzenia i przeładunku przypraw i drzewa sandałowego z Timoru.
W XV wieku była siedzibą sułtana malajskiego. Założycielem sułtanatu Malakki był hinduski książę Paramesvara, który ożenił się z córką sułtana Pasai i przeszedł na islam. Ten fakt uważany jest powszechnie za początek islamskiej historii Malezji.
Od XVI do początku XIX wieku miasto było kolonią portugalską, potem Holenderską. Od 1824 aż do uzyskania niepodległości w 1957 roku miasto razem z całym Półwyspem Malajskim należało do Imperium Brytyjskiego.

Malezja

Tylna część ocalałej bramy portugalskiego fortu A Famosa.

Malezja

„Mięso armatnie”, a raczej „futro armatnie” 😉

Malezja

Portugalski kościół św. Pawła zbudowany pierwotnie w 1521 roku. Jest to najstarszy budynek kościelny w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Po przejeciu portugalskiej Malakki przez Holendrów zamieniono kościoły katolickie na Holenderskie Kościoły Reformowane. Stary kościół św. Pawła na szczycie wzgórza został przemianowany na Bovenkerk (Kościół Górny) i był używany jako główny kościół parafialny społeczności holenderskiej. Dla upamiętnienia setnej rocznicy zdobycia Malakki przez Holendrów, rozpoczęto budowę nowego kościoła, który został ukończony w 1753 roku. W ramach Traktatu Anglo-Holenderskiego z 1824 roku, Malakka została przekazana Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i kościoły zostały ponownie konsekrowane tym razem na anglikańskie. Nowy kościół został przemianowany na Kościół Chrystusowy.

Malezja

Anglikański Kościół Chrystusowy z 1753 roku.

Kościół Chrystusowy i sąsiedni budynek Stadthuys były pierwotnie pomalowane na biało. Na początku XX wieku przemalowano je na czerwono i od tamtej pory ta charakterystyczna kolorystyka pozostaje znakiem rozpoznawczym budynków wzniesionych przez holenderskich kolonizatorów.

Malezja

Do turystycznego obrazu Malakki należą bardzo kolorowo i kiczowato ozdobione riksze rowerowe.

Malezja

Malezja

Za niewielką opłatą dajemy się przewieźć na drugą stronę rzeki Malakka.

Przy akompaniamencie bardzo głośnej muzyki, wydobywającej się z zamocowanych na rikszy głośników, docieramy do kolejnej atrakcji w mieście – do XVII-wiecznej chińskiej świątyni Cheng Hoon Teng.

Malezja

Jeden z kamiennych wartowników strzegących świątyni.

Buddyjska świątynia Cheng Hoon Teng została założona w 1645 roku. Dodatkowe konstrukcje z materiałów importowanych z Chin zostały zbudowane nieco później. Główną salę wykonano w 1704 roku.

Malezja

Buddyjska świątynia Cheng Hoon Teng.

Malezja

Sala główna.

Do centrum wracamy podążając wzdłuż Jalan Tukang Emas (ulica Złotników). Oprócz buddyjskiej świątyni Cheng Hoon Teng , znajdują się tu kolejne zabytkowe domy modlitwy – muzułmański meczet Kampong Kling i hinduistyczna świątynia Sri Poyatha Moorthi. Z tego powodu ulica nazywana jest również „Ulicą Harmonii”.
Pierwotna konstrukcja meczetu Kampong Kling zbudowana w 1748 roku przez indyjskich kupców muzułmańskich była drewniana. W 1872 została przebudowana na ceglaną. Meczet jest jednym z tradycyjnych meczetów w Malakka, który utrzymuje swój pierwotny wygląd.

Malezja

Meczet Kampong Kling.

Świątynia Sri Poyatha Moorthi jest najstarszą istniejącą i nienaruszoną świątynią hinduistyczną w Malezji oraz jedną z najstarszych funkcjonujących świątyń hinduistycznych w przymorskiej Azji Południowo-Wschodniej. Świątynia jest jedną z nielicznych istniejących świątyń tamilskiej grupy etnicznej Chitty w Malezji.

Malezja

Świątynia Sri Poyatha Moorthi.

break

Rzeka Malakka dzieli miasto na dwie części, a przy jej ujściu znajduje się naturalny port. W czasach sułtanatu Malakka, rzeka stanowiła ważny węzeł komunikacyjny, obecnie odbywają się na niej rejsy turystyczne.

Malezja

Malezja

Łódź turystyczna na rzece Malakka.

Malezja

Posiłek w indyjskiej restauracji. Menu na liściu bananowca.

break

Dzielnica Kampung Morten nad brzegiem rzeki Malakka, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa. Jest to prawdziwy malajski skansen muzealny, w którym w dużej mierze zachowana została klasyczna forma osadnictwa. Rodziny mieszkające w starych, drewnianych domach na palach umożliwiają wgląd w tradycyjne życie, a turyści są mile widzianymi gośćmi.

Malezja

Jeden z tradycyjnych malajskich domów.

Malezja

Malezja

Wewnątrz toczy się codzienne życie.

Malezja

Malezja

W ogrodzie znajduję miniaturę tradycyjnego malajskiego domu. Razem z Elkiem zajmujemy go przez chwilę do własnego użytku. 🙂

break

Region Cameron Highlands w centralno-zachodniej części Półwyspu Malajskiego jest częścią masywu górskiego ciągnącego się z północy na południe. Ze względu na stosunkowo chłodny klimat, region ma duże znaczenie rolnicze. Oprócz truskawek, zielonych szparagów, warzyw i róż uprawia się w nim głównie herbatę.

Malezja

Plantacja herbaty.

Malezja

Malezja

Na herbacianym krzaczku.

Odwiedziny na farmie motyli pozwalają mi zapoznać się z niektórymi przedstawicielami tych pięknych tropikalnych insektów. Gatunek Trogonoptera brookiana jest uznany za narodowego motyla Malezji i jest najczęściej występującym gatunkiem na farmie.

Malezja

Trogonoptera brookiana.

Malezja

Euploea mulciber.

Malezja

Jesienny liść (Doleschallia bisaltide).

Malezja

Samiczka Troides helena okazuje mi wyrazy sympatii.

break

Wjeżdżając przez liczący ponad 13 kilometrów i tym samym najdłuższy most wantowy w Azji Południowo-Wschodniej, osiągamy wyspę Penang. W 1786 wyspa została wydzielona przez sułtana Kedah Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, jako punkt handlu zagranicznego. Później wraz z całym Półwyspem Malajskim wcielona do Imperium Brytyjskiego.

Malezja

Pozostałość murów obronnych Fortu Cornwallis. Pierwsza brytyjska fortyfikacja na wyspie Penang.

Największym miastem i zarazem stolicą sułtanatu (kraju federacyjnego) Penang jest założone przez Brytyjczyków George Town. Nazwa pochodzi od imienia brytyjskiego monarchy Georg'a III-ego, ale miejscowi nazywają swoje miasto po prostu Penang.

Malezja

Trzynastoipółkilometrowy most łączący Półwysep Malajski z wyspą Penang.

Malezja

Widok ze szczytu wzgórza Penang.

Malezja

Bungalow Bel Retiro na wzgórzu Penang. Zbudowany dla gubernatora w 1789 roku.

Po drodze do centrum znajdujemy dwie wspaniałe buddyjskie świątynie usytuowane bezpośrednio naprzeciw siebie – tajlandzką Chayamangkalaram i birmańską Dhammikarama.
Tajlandzką świątynię założono w 1845 roku. Posąg leżącego Buddy pochodzi z 1958 roku i jest jednym z największych posagów spoczywającego Buddy na świecie.

Malezja

Hala główna świątyni Chayamangkalaram.

Malezja

Posąg leżącego Buddy o długości około 33 metrów służy również jako kolumbarium, w którym znajdują się urny osób poddanych kremacji.

Malezja

„Wejście smoka” 🙂

Birmańska świątynia Dhammikarama jest jedyną i najstarszą świątynią malezyjskich Birmańczyków w sułtanacie Penang. Dodatkowo jest to jedyna świątynia w birmańskim stylu wzniesiona poza granicami Mjanmy. Najstarszą częścią świątyni jest stupa z 1805 roku. Stupa została następnie umieszczona w stupie zewnętrznej, którą wzniesiono wraz z salą święceń strzeżoną przez parę kamiennych słoni w 1838 roku.

Malezja

Sala święceń strzeżona przez parę kamiennych słoni z 1838 roku.

Malezja

Statua stojącego Buddy w hali głównego chramu.

Malezja

Obie stupy świątynne. Nowa oraz stara z 1805 roku.

break

George Town jest sercem wyspy Penang. W mieście potwierdza się slogan reklamujący Malezję, który usłyszałem już przed wielu laty – „Malaysia truly Asia” (Malezja prawdziwie Azja). Rzeczywiście pobyt w George Town, to jak kompaktowa podróż po Azji. Klimatyczna, zabytkowa zabudowa kolonialna w połączeniu z barwną mieszanką różnych monumentów religijnych oraz stylów architektonicznych pochodzących z odmiennych kultur.

Malezja

Bogato zdobiona świątynia Bogini Miłosierdzia z 1728 roku. Jest jedną z najstarszych chińskich świątyń w Penang.

Malezja

Świątynia Sri Mahamariamman została założona w 1833 roku, co czyni ją najstarszą świątynią hinduistyczną w George Town.

Malezja

Meczet Kapitana Keling'a z 1916 roku jest najstarszym meczetem w mieście. Islamska architektura meczetu odzwierciedla wpływy architektury indyjskiej.

Malezja

Ratusz został ukończony w latach 80-tych XIX wieku i jest najstarszym budynkiem publicznym w mieście.

Malezja

Budynek Rady Miejskiej Wyspy Penang został zbudowany w stylu neobarokowym w 1903 roku.

break

Peranakanie, znani również jako Baba-Nyonya to malajska nazwa potomków chińskich imigrantów, którzy przybyli w kilku falach na Półwysep Malajski począwszy od XVI wieku. Ponieważ większość osiedliła się w miastach położonych na zachodnim wybrzeżu, byli nazywani przez Brytyjczyków Straits Chinese (Chińczycy znad Cieśniny). Peranakan oznacza „potomkowie”, natomiast Baba i Nyonya to malajskie grzecznościowe określenia oznaczające „Pan” i „Pani”.
Peranakanie asymilowali się zachowując w dużym stopniu własną chińską kulturę, a ponieważ byli zazwyczaj bogatsi od nowo napływających chińskich imigrantów, stworzyli ekskluzywną elitę społeczną. W czasach kolonialnych ulegali silnym wpływom kultury zachodniej.

Malezja

W jednej z zabytkowych rezydencji George Town zwanej Pinang Peranakan odtworzono typowy dom bogatego Baby sprzed 100 lat. Utworzone w ten sposób muzeum daje wgląd w bogaty styl życia oraz liczne zwyczaje i tradycje Peranakanów. Rozległa rezydencja Pinang Peranakan zachwyca bogactwem pieczołowicie odrestaurowanych pomieszczeń i pięknie przedstawionych eksponatów. Dwór jest przepełniony skarbami rękodzieła.

Malezja

Dziedziniec centralny.

Malezja

Jadalnia.

Malezja

Sypialnia.

break

Borneo

Borneo znane jest ze swojego bogactwa przyrodniczego i jeszcze do niedawna nazywane było „płucami świata”. W ostatnim stuleciu wyspa straciła jednak znaczną część lasów w wyniku pożarów, nielegalnego pozyskiwania drewna oraz ekspansji plantacji palmy olejowej i papierówki. Do dziś zachowała się tylko połowa zalesienia, w porównaniu z 75 procentami w połowie lat 80-tych XX wieku. Najcenniejsze obszary dżungli zostały przekształcone w parki narodowe i rezerwaty przyrody.
Zatrzymujemy się w Parku Narodowym Kinabalu obejmującym najwyższy szczyt Malezji - górę Kinabalu wznoszącą się na 4101 metrów ponad poziom morza.

Malezja

Mount Kinabalu – najwyższy szczyt Malezji.

Park Narodowy Kinabalu został założony jako pierwszy w Malezji. To ponad 750 kilometrów kwadratowych dziewiczej, tropikalnej przyrody oraz niezliczone gatunki roślin i zwierząt.

Malezja

Park Narodowy Kinabalu.

Malezja

Las Kinabalu.

Malezja

Szczęślin późny (Clerodendrum trichotomum).

Malezja

Prawdopodobnie najmniejsze banany świata.

Malezja

Smocza liana.

break

Nad rzeką Sungai Moroli korzystamy z regionalnej atrakcji turystycznej. Wchodzimy boso do kryształowo czystej rzeki i już po chwili pojawiają się ryby, które obgryzają nasze stopy z obumarłego naskórka. Tak zwany „rybi masaż” lub „rybie Spa” sprawia czasami troszkę bólu, niemniej jednak stanowi wyjątkowe przeżycie. Ja również zanurzyłem moje pluszowe nóżki, ale żadna ryba nie pofatygowała się, aby je oskubać… prawdopodobnie futro nie znajduje się w rybim jadłospisie. Szkoda.

Malezja

Malezja

„Rybi masaż” w rzece Sungai Moroli.

break

Jednym z najciekawszych kwiatów Malezji jest pasożytnicza Bukietnica Arnolda lub Raflezja Arnolda. Roślina nie wytwarza sama korzeni, łodyg ani liści i kwitnie tylko raz na kilka lat przez okres 5-7 dni. Bukietnica tworzy największe kwiaty w świecie roślin. Rozmiary kwiatu osiągają 80-100 centymetrów średnicy i ważą około 10 kilogramów. Kwiat wygląda jak rekwizyt do filmu sience-fiction, a jego zapach przypomina odór rozkładającego się mięsa i zapylany jest przez zwabione tym aromatem insekty.

Malezja

Malezja

Bukietnica Arnolda.

Słynny Sabah Tea Garden założony został w 1984 roku. Plantacje herbaty znajdują się u podnóża góry Kinabalu i ze względu na ich położenie pomiędzy liczącymi 130 milionów lat lasami deszczowymi Borneo, herbata jest produkowana całkowicie bez pestycydów.

Malezja

Malezja

Zbieraczki liści herbacianych.

break

Stale rosnący popyt na olej palmowy powoduje, że pod plantacje wycinane są na wielką skalę tropikalne lasy. Obecnie palmę olejową uprawia się głównie w Indonezji i Malezji, ale także w Ameryce Południowej i Afryce. Od 1990 roku powierzchnia plantacji palm olejowych podwoiła się na całym świecie, a w Indonezji wzrosła nawet dziesięciokrotnie. Globalne plantacje palm olejowych obejmują obecnie około 16 milionów hektarów. To jest pond połowa powierzchni Polski. Plantacje palm olejowych w Malezji zajmują około 4,5 miliona hektarów, czyli jak powierzchnie województw mazowieckiego i opolskiego razem. Lista szkód dla przyrody jest długa - ogromne monokultury zagrażają różnorodności biologicznej i pozbawiają siedlisk naturalnych i tak już silnie zagrożone wyginięciem orangutany, słonie i tygrysy.

Malezja

Docieramy do Bilit nad rzeką Kinabatangan. Nasza Lodge usytuowana jest w bardzo wąskim pasie tropikalnego lasu, ciągnącego się wzdłuż brzegu rzeki. Jest to jednak tylko mały skrawek odbiegający od dużego rezerwatu przyrody, a pozostały teren dookoła pokryty jest plantacjami palm olejowych. W takich warunkach trzeba mieć wyjątkowe szczęście, aby spotkać jakieś dzikie zwierzęta. Nasza nocna wędrówka po lesie w żaden sposób nie przypomina mi wędrówek po dżunglach Ameryki Południowej. Nazwałbym ją raczej spacerem w gumowych butach po rozmokłych ścieżkach podmiejskiego parku. Jedynych zwierząt, których tu nie brakuje, to złodziejskie małpiszony. Małpiszony są niezwykle zuchwałe. Podczas kolacji, kiedy przy stole z potrawami robi się pusto, napadają na bufet, podnoszą duże przykrywy od pojemników i kradną żywność. Musimy przed nimi ukrywać również mniejsze przedmioty oraz buty.

Malezja

Rejs po rzece Kinabatangan.

Kinabatangan jest drugą pod względem długości rzeką Malezji. Rejs łodzią to okazja podejrzenia niektórych okazów lokalnej fauny i flory w naturalnym środowisku. Ponieważ znajdujemy się na obrzeżach rezerwatu i również łodzią nie wpływamy daleko w głąb, nasze rzeczne safari pozostaje niezbyt urozmaicone. Możemy zaobserwować jedynie kilka ptaków, warany, makaki i nosacze.

Malezja

Makaki długoogoniaste.

Malezja

Młody Nosacz Sundajski.

Malezja

Waran paskowany.

break

Centrum Rehabilitacji Orangutanów Sepilok jest prawdopodobnie najważniejszym obiektem zajmującym się dzikimi zwierzętami w sułtanacie Sabah. Stacja powstała w 1964 roku jako pierwsza tego typu placówka zajmująca się opieką nad osieroconymi i żyjącymi w niewoli orangutanami oraz przyzwyczajaniem ich do warunków życia na wolności. Poranne i popołudniowe dokarmiania to najważniejsze momenty dnia i okazja, aby móc relatywnie z bliska popatrzeć na „leśnych ludzi”.

Malezja

Złodziejskie makaki wynoszą większą część serwowanego orangutanom pożywienia.

W międzyczasie centrum rehabilitacji rozwinęło się do placówki komercyjnej i obserwacja orangutanów nie różni się od proponowanej przez ogrody zoologiczne. Za wyjątkiem tego, że tutejsze człowiekowate żyją faktycznie w swoim naturalnym środowisku i mogą swobodnie poruszać się po obszernym rezerwacie. Mają również prawo wyboru, czy skorzystają z dokarmiania przez człowieka. Tym samym pojawienie się „leśnych ludzi” na specjalnie zbudowanej platformie-stołówce wcale nie jest gwarantowane, ale zasadniczo wielce prawdopodobne.

Malezja

Samica z potomstwem.

Malezja

Obok Centrum Rehabilitacji Orangutanów znajduje się otwarte w 2014 roku Centrum Ratowania i Rehabilitacji Niedźwiedzi Malajskich. Niedźwiedzie malajskie są najmniejszymi niedźwiedziami na świecie i występują tylko w Azji Południowo-Wschodniej. Misiom zagraża kurczenie się ich środowiska naturalnego oraz kłusownictwo w celu pozyskania części ciała oraz młodych na handel. W efekcie tego znaleziono młode misie malajskie trzymane w niewoli bez możliwości wyjścia na zewnątrz.

Malezja

Niedźwiedź Malajski.

Obecnie w Centrum Ratowania i Rehabilitacji Niedźwiedzi Malajskich mieszkają 43 uratowane misie oraz 1 urodzony w niewoli. Obiekt obejmuje duże wybiegi leśne, które zapewniają środowisko naturalne i warunki dostosowane do potrzeb niedźwiedzi oraz ułatwiają przystosowanie miśków do życia na wolności.

Malezja

Niedźwiedzie Malajskie uważane są za najmniejsze na świecie, ale chciałem zauważyć, że ja jestem zdecydowanie mniejszy. 😉

break

Centrum odkrywania lasu deszczowego to teren parku założonego na skraju rezerwatu Kabili-Sepilok. Główną atrakcją obiektu są metalowe platformy i pomosty o łącznej długości 620 metrów, wzniesione na wysokości 25 metrów pomiędzy koronami drzew. Platformy i pomosty są doskonałym miejscem do obserwacji ptaków i poznawania bogatej różnorodności biologicznej tropikalnego lasu deszczowego.

Malezja

Wędrówka wśród koron drzew.

Malezja

Dzioborożec żałobny.

Malezja

Dzioborożec białodzioby.

break

Centrum Rehabilitacji Nosaczy Labuk Bay to prywatny obiekt prowadzony przez właścicieli okolicznych plantacji palm olejowych. Ponieważ plantacje nie są zakładane aż do samego brzegu morskiego, na posiadłościach pozostał niezagospodarowany pas dżungli i lasu namorzynowego. W celu osiągniecia większych profitów, obszar ten został zagospodarowany turystycznie. Zbudowano Lodge, restaurację oraz platformy widokowe.

Malezja

Malezja należy do trzech największych producentów kauczuku.

Malezja

Prace na plantacji palm olejowych.

Malezja

Owoce palmy olejowej.

W otoczonym plantacjami wąskim pasie lasu deszczowego żyje wiele gatunków zwierząt i miedzy innymi około 60 Nosaczy Sundajskich. Najwyraźniej małpy nie znajdują wystarczającej ilości pożywienia i wiele z nich przychodzi na dokarmianie organizowane 2 razy dziennie. Można je wtedy łatwo obserwować z platform widokowych.

Malezja

Nosacz Sundajski jest gatunkiem endemicznym.

Chociaż Placówka określana jest jako „Centrum Rehabilitacji”, to nie można jej porównać do centrów rehabilitacji Orangutanów lub Niedźwiedzi Malajskich. Celem tych ośrodków jest przygotowanie uwolnionych z niewoli lub rannych zwierząt do ponownego życia na wolności. Ponadto zwierzęta otrzymują tam opiekę medyczną. W przypadku Centrum Rehabilitacji Nosaczy Labuk Bay tak nie jest.

Malezja

Nosacz - samiec Alpha.

Malezja

Lutung srebrzysty.

break

Ostatnie dni na Borneo spędzamy na wybrzeżu. Po długim okresie pandemii jesteśmy jednymi z pierwszych turystów w Malezji i może właśnie dlatego mieszkańcy pozdrawiają nas serdecznie promienistym uśmiechem przy każdej nadarzającej się okazji.

Malezja

Łodzie rybackie.

Malezja

Targ rybny przy porcie rybackim w Kota Kinabalu. Sprzedawca prezentuje dorodne langusty.

Malezja

Skorupiaki morskie.

Malezja

Świeżo złowione ryby.

Malezja

Ryby suszone w słońcu.

break

Jako jedyni goście spędzamy czas na obszernej plaży. Z rozkoszą korzystamy ze wspaniałej pogody, przygrzewającego słońca i łagodnego wiatru. Uspakajający szum oceanu i zapach morskiej wody relaksują nasze dusze i ciała po obfitej we wrażenia podroży.

Malezja

Z cudownie pachnącymi kwiatkami Plumerii.

Malezja

Malezja

Poszukiwacz małż.

Malezja

Wybrzeże Borneo.

break

Podróż po Półwyspie Malajskim i Borneo była bardzo ciekawa i pełna nowych przeżyć. Życzliwość i uśmiechnięte twarze Malajów z całą pewnością pozostaną jako bardzo pozytywne wspomnienie w mojej pamięci.

Malezja

Zasłużona kąpiel po długiej podroży.


Klocek