Klocek Podróżnik

Pamiętniki Klocka Podróżnika

Korea Południowa

Październik 2014

Pomimo, że przez większą część poprzedniego tysiąclecia Korea była samodzielnym państwem z własnym językiem i kulturą, obecnie podzielona jest na 2 wrogie sobie kraje. W 1905 roku została zajęta przez Japonię i stałą się jej kolonią. Po drugiej wojnie światowej i kapitulacji Japonii podzielona, podobnie jak Niemcy, pomiędzy Rosję i Stany Zjednoczone. Podział ten doprowadził do wojny koreańskiej, po której zawarto tylko kruchy rozejm trwający z przerwami do dzisiaj. Nazwa „Korea” jest neutralnym określeniem używanym w odniesieniu do obu państw.
Część północna, czyli tereny zajęte przez Armię Czerwoną, tworzy Socjalistyczną Republikę Korei. Kłopoty gospodarcze tego kraju rozpoczęły się wraz z upadkiem ZSRR i związane z tym zerwanie najważniejszych umów handlowych. Wielkie wydatki na zbrojenia i próby atomowe doprowadziły kraj do całkowitej izolacji międzynarodowej i jedynym jej partnerem gospodarczym pozostają Chiny.
Część południowa powstała na terenach zajętych przez wojska USA i tworzy Republikę Korei. Gospodarczo osiągnęła bardzo wysoki poziom i pomimo, że przeszła o jeszcze jedną wojnę więcej niż Polska oraz była równie zniszczona – jest obecnie jedenastym najlepiej rozwiniętym krajem na świecie.
W języku koreańskim państwo północne i południowe nazywane są rożnie. W Korei Północnej definiują swój kraj mianem Chosŏn, które odnosi się do pierwszego królestwa koreańskiego i późniejszej dynastii Joseon. W Korei Południowej mówi się o państwie Hanguk (Republika Korei).

break

Ruch uliczny jest tak olbrzymi, że pomimo wspaniale rozbudowanej sieci dróg i mostów tworzą się niekończące korki. Co za tym idzie, przejazd z lotniska do znajdującego się w seulskiej dzielnicy Itaeawon hotelu jest długi i monotonny.
Aby ograniczyć stratę czasu na wielkomiejskie zatory, od następnego dnia korzystamy ze specjalnej karty turystycznej, przypominającej trochę kartę kredytową, za pomocą której płaci się za przejazdy metrem, autobusami i niektórymi taksówkami. Można nią rownież płacić za wstępy do muzeów, pałaców i innych obiektów historycznych.
W samym centrum miasta wznosi się wzgórze Namsan. Na jego szczycie zbudowano mierzącą prawie 237 metrów więżę N Seoul Tower. Razem z otaczającym ją parkiem, jest bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów. Aby móc wjechać windą na galerię widokową, musimy poczekać około 2 godzin. Korzystając z wolnego czasu idziemy na spacer i odkrywamy położony u stop wieży „Park Miłości”, czyli miejsce dla zakochanych.

 Korea

N Seoul Tower.

 Korea

Znajduję „choinkę” obwieszoną kłódkami, zawieszonymi przez pary zakochanych…

 Korea

…oraz ławki dla „mających się ku sobie”.

Zwierzątkiem herbowym parku jest niedźwiedź i z tego powodu w kompleksie zabudowań przy wejściu do wieży mieści się muzeum pluszowych niedźwiadków oraz sklep z pluszowymi misiami. Postanawiam zajrzeć do środka i złożyć wizytę moim koreańskim kuzynką i kuzynom. Pomimo zakazu fotografowania nakłaniam mAT'a do wizualnego upamiętnienia mojej wizyty.

 Korea

Sklep z misiami.

 Korea

 Korea

Widok na część Seulu przy powoli już zachodzącym słońcu.

break

Meyong-dong oznacza w wolnym tłumaczeniu „jasna jaskinia” lub „jasny tunel” i jest jedną z głównych dzielnic handlowo-turystycznych w mieście. Znajdują się tutaj domy handlowe wielu markowych sieci i pomimo, że należy do najdroższych pasaży handlowych na świecie, jest najpopularniejszym miejscem spotkań młodzieży i turystów w stolicy.

 Korea

 Korea

W dzielnicy Meyong-dong tętni nocne życie.

break

Pałac Deoksu jest jednym z 5 seulskich pałaców pochodzących z czasów dynastii Joseon. Pierwotnie był tylko willą książęcą. Jednak, podczas wojny Imjin w 1598 roku, kiedy wszystkie królewskie siedziby zostały zniszczone, willa została przebudowana i użyta jako pałac tymczasowy.

 Korea

Brama Daehan do pałacu Deoksu.

 Korea

Hala główna.

 Korea

Sala tronowa.

 Korea

Hala Seogeodang. Wygląda jak zwykły, drewniany budynek tamtych czasów. Skromna elewacja, bez malowideł i dekoracji. Tutaj żył i umarł król Seonjo, który był 14 królem z dynastii Joseon.

 Korea

 Korea

Strażnicy podczas ceremonii zmiany warty królewskiej.

 Korea

Muzykanci w szeregach warty królewskiej.

 Korea

break

Pałac Kwitnącej Cnoty (Changdeok) zbudowany na początku XV wieku był, obok Pałacu Kwitnącego Szczęścia (Gyeongbok), drugą główną rezydencją króla Taejong'a z dynastii Joseon.

 Korea

Hala główna Pałacu Kwitnącej Cnoty (Changdeok).

 Korea

Sala tronowa.

 Korea

Zachodnie wejście do królewskich komnat z kominem. Koreańczycy jako pierwsi w Azji opracowali system centralnego ogrzewania pod podłogą.

 Korea

Prywatne komnaty królowej.

Na terenie pałacowym znajduje się niewielki obszar zwany „Tajemnym Ogrodem Huwon”. Ogród obejmuje stylizowane zabudowania chłopskie oraz małe pole uprawne. W odróżnieniu od prawdziwych domostw wiejskich, królewskie są jednak zdecydowanie bardziej luksusowe. Dla zamanifestowania swojej łączności z ludem i szacunku dla jego ciężkiej pracy, w tej części ogrodu władca wcielał się na krótko w rolę rolnika.

 Korea

Pawilon Yeongyeongdang.

 Korea

Wyłożone parkietem pomieszczenia w „wiejskim” pawilonie.

 Korea

Malutkie pole ryżowe, na którym król siał i zbierał plony.

break

Seul jest wyjątkowo zadbanym i nowoczesnym miastem, przypominającym dużo bardziej japońskie niż inne azjatyckie metropolie. Ma również nadzwyczaj dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, co ułatwia bezproblemowe i szybkie przemieszczanie się od jednej do drugiej atrakcji turystycznej. Wsiadamy do metra i podjeżdżamy do Namdaemun. Jest to największy tradycyjny bazar w Korei, złożony z kilku ulic zamkniętych dla ruchu kołowego. Wśród niezliczonych punktów handlowych znajdują się liczne z tanimi pamiątkami z Chin, Wietnamu czy Bangladeszu sprzedawanymi za duże pieniądze oraz z tradycyjnie wykonanymi koreańskimi wyrobami artystycznymi sprzedawanymi za bardzo duże pieniądze. Pozostałe sklepy oferują praktycznie wszystko, co tylko możliwe w niewygórowanych cenach.

 Korea

Mały bar ze świeżo przyrządzanymi potrawami.

 Korea

Sklep z przyborami do kaligrafii i prac artystycznych.

break

Bardzo szeroko rozbudowaną aleją Sejongo, przypominającą bardziej długi plac niż ulicę, dochodzimy do bramy głównej Gwanghwamun prowadzącej do Pałacu Kwitnącego Szczęścia (Gyeongbok). Po drodze mijamy wielki, odlany z brązu pomnik króla Sejong.

 Korea

Aleja Sejongo.

 Korea

Pomnik króla Sejong.

 Korea

Pałac Kwitnącego Szczęścia, jest pierwszym i największym pałacem spośród 5, które zostały zbudowane w czasie dynastii Joseon. Pałac został ukończony w roku 1395 i przez prawie 200 lat, aż do zniszczenia podczas wojny Imjin, służył jako rezydencja królewska. Odbudowany w połowie XIX wieku i ponownie zniszczony podczas okupacji japońskiej. Obecna rekonstrukcja pochodzi z 1990 roku.

 Korea

Brama Gwanghwamun prowadząca do Pałacu Kwitnącego Szczęścia (Gyeongbok).

 Korea

Druga brama wewnętrzna Heungnyemun.

 Korea

Gwardia królewska przed bramą Gwanghwamun.

 Korea

 Korea

Hala tronowa w Pałacu Kwitnącego Szczęścia.

 Korea

Królewska hala przyjęć wzniesiona na sztucznym jeziorze.

 Korea

Dwupiętrowy pawilon Hwangwonjeong.

W latach 70-tych XX wieku w obrębie terenu pałacowego wzniesione zostało Folklorystyczne Muzeum Narodowe. Wygląd budowli łączy różne historyczne style budowlane Korei. Już na terenie wokół muzeum można podziwiać niektóre eksponaty. Miedzy innymi są to statuy Seonangshin oraz Jangseung. W koreańskiej mitologii Seonangshin są patronami wiosek i jednymi z najbardziej rozpowszechnionych bóstw wsi i jej granic, natomiast Jangseung, czyli bóstwa opiekuńcze, to zazwyczaj drewniane słupy totemowe umieszczane tradycyjnie na obrzeżach wiosek. Znaczyły jej granice oraz odstraszały demony.

 Korea

Grupa przedszkolaków przed Folklorystycznym Muzeum Narodowym.

 Korea

 Korea

Statuy Seonangshin.

 Korea

 Korea

Słupy totemowe Jangseung.

Na tyłach kompleksu pałacowego, znajduje się siedziba władz Korei Południowej nazywana „Błękitnym Domem”. Po podwójnej kontroli wojskowej możemy obejrzeć ją tylko z daleka. Jest to zespół kilku budowli wykonanych w tradycyjnym koreańskim stylu z nowoczesnymi elementami, a nazwa pochodzi od niebiesko-zielonego koloru dachu głównej hali. Obszar wokół jest silnie strzeżony w obawie przed napadami terrorystów z Korei Północnej.

 Korea

„Błękitny dom”.

break

W sąsiedztwie Pałacu Kwitnącego Szczęścia (Gyeongbok) znajduje się sanktuarium Jongmyo. Możemy do niego podjechać autobusem, ale ponieważ jest pora obiadowa wybieramy drogę pieszą i zatrzymujemy się na posiłek w jednej z licznych tradycyjnych restauracji.

 Korea

Po drodze spotykam kuzyna olbrzyma! Jest ranny w nogę i ciężko jest mu chodzić.

 Korea

Na podwórku tradycyjnej restauracji stoją wielkie pojemniki do kiszenia narodowego specjału, Kimchi.

 Korea

Koreańska kuchnia jest fenomenalna.

Odwiedzamy muzeum ciasteczek ryżowych tteok. Wystawa obejmuje około 2 tysięcy starych naczyń i urządzeń kuchennych oraz różnych form ciasteczek ryżowych i przyrządów do ich wytwarzania. Wszystkie przedmioty kuchenne wykonane były ręcznie, często w bardzo prosty sposób, wyłącznie dla potrzeb własnych. Zadziwiająca jest dawniejsza pomysłowość, służąca usprawnieniu prac kuchennych.

 Korea

 Korea

Ciasteczka tteok, czyli wyroby cukiernicze z ryżu lub fasoli.

Na terenie muzeum, oprócz wystawy i punktu sprzedaży tteok znajduje się również herbaciarnia oferująca różne gatunki smacznej zielonej herbaty. Takiej okazji nie mogę przepuścić.

 Korea

Smaczna zielona herbatka.

 Korea

Dzielnica Ikseon-dong.

 Korea

Zwykłe życie na ulicach starego Seulu.

break

Jongmyo jest najstarszym, zachowanym chramem Konfucjusza. Do obecnej chwili odbywają się w nim tradycyjne ceremonie z XIV wieku. Celebracje kultu przodków rozpoczęli tutaj władcy z dynastii Joseon, którzy promowali Konfucjanizm w Korei. Kompleks został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa, a coroczne rytuały służące uczczeniu przodków i należąca do nich oprawa muzyczna, wciągnięte na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 Korea

 Korea

Hala główna.

break

Praktycznie zaraz obok chramu Jongmyo usytuowany jest bazar Kwang Jang. Jest to jeden z największych i najstarszych tradycyjnych bazarów w Korei. Zajmuje nieomalże cały jeden blok, w którym wszystkie uliczki znajdują się pod dachem i tworzą korytarze bazaru. Oprócz stoisk wielobranżowych znajduje się tutaj wielka część gastronomiczna, w której można skosztować niezliczone ilości tradycyjnych, koreańskich przetworów i potraw.

 Korea

 Korea

Koreańskie pierogi nazywane są Mandu.

 Korea

Wielkie miski z kiszonkami Kimchi.

 Korea

Korzenie żeńszenia.

break

Miasto Suwon znane jest ze wspaniałej twierdzy Hwaseong. Jest to kompleks starych murów i wałów obronnych pochodzący z końca XVIII wieku, otaczający niegdyś całe miasto. Podczas okupacji japońskiej i wojny koreańskiej twierdza została poważnie zniszczona, ale od lat siedemdziesiątych XX wieku w większości odbudowana.

 Korea

 Korea

Mury twierdzy Hwaseong.

Około sześciokilometrowej długości mur osiąga wysokość do 7 metrów i posiadał niegdyś 4 budowle z bramami, umożliwiającymi wejście ze wszystkich 4 stron świata. W obrębie twierdzy znajdowały się 44 pojedyncze budynki.

 Korea

 Korea

Jedna z bram twierdzy Hwaseong.

Wewnątrz twierdzy znajdował się dawniej pałac Haenggung. Był on największym spośród okresowych rezydencji królewskich. Od czasu wzniesienia przez króla Jeongjo, wszyscy kolejni władcy dynastii Joseon korzystali z niego przede wszystkim podczas działań wojennych. Król Jeongjo przebywał w nim również podczas długich pielgrzymek nad grób ojca, obchodów 60 urodzin matki oraz wielu innych uroczystości państwowych.
Podczas okupacji japońskiej twierdza i miasto straciły część swoich historycznych budowli, a wiele innych zostało przebudowanych. Pałac Haenggung został z powodów politycznych rozebrany, a w jego miejsce wybudowano szpital okręgowy. W czasie wojny koreańskiej miasto oraz twierdza uległy jeszcze większym zniszczeniom. Odbudowę, podczas której wiernie zrekonstruowano również pałac Haenggung, rozpoczęto już w latach siedemdziesiątych i trwała ona aż do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

 Korea

Strażnik przed wejściem na główny plac.

 Korea

Sala tronowa.

 Korea

Najstarszy istniejący budynek, który nie został zniszczony.

 Korea

Hala Jangchungak.

W każdą niedzielę przed bramą wejściową do pałacu odbywają się ceremonie zmiany warty i pokazy tradycyjnych sztuk wojennych.

 Korea

 Korea

 Korea

Pokaz tradycyjnych sztuk wojennych.

 Korea

Rynsztunek wojownika z czasów dynastii Joseon.

break

Park Narodowy Góry Songni znajduje się mniej więcej w centrum Korei Południowej. Na jego terenie znajduje się słynny klasztor Pŏpchu sa (Dom sutr). Klasztor został wybudowany w 553 roku jako schronienie dla licznych sutr, przywiezionych z Indii.

 Korea

Brama 4 niebiańskich strażników.

Hala 8 obrazów to pięciokondygnacyjna i zarazem najwyższa drewniana stupa w Korei. Jej nazwa pochodzi od 8 malowanych paneli obrazujących sceny z życia Buddy. Zbudowana w czasie dynastii Joseon.

 Korea

Hala 8 obrazów.

Posąg złotego Maitrei wykonano w 776 roku, podczas panowania dynastii Silla. Odlana z brązu figura mierzy 33 metry wysokości i pokryta jest osiemdziesięciokilogramową warstwą złota.

 Korea

Figura złotego Maitrei.

 Korea

Palnik kadzideł.

 Korea

Główna hala Buddy.

Przed główną halą spotykam cudowną księżniczkę, która przyjechała ze swoimi ludźmi z Turcji. Ponieważ nie posiada jeszcze własnego imienia, postanawiam nazwać ją Jasmina.

 Korea

💗 💗 💗

break

Przenosimy się do prowincji Danyang. Ten górzysty region obejmuje 3 parki narodowe, obejmujące urocze doliny, ciekawe jaskinie, liczne rzeki, strumienie i rozlewiska. Region podzielony jest na 8 obszarów o szczególnie interesujących krajobrazach.

 Korea

Podczas porannego rejsu po rzece Namhan podziwiam okoliczne krajobrazy z nieco innej perspektywy.

 Korea

 Korea

Most Oksun na rzece Namhan.

Jedną z atrakcji regionu jest jaskinia Gosu. Wewnątrz ciągnącej się przez 1300 metrów groty panuje stała temperatura 15 stopni Celsjusza, co w lecie daje przyjemny chłód, a w zimie zapewnia ciepło. W trakcie jej odkrycia znaleziono przy wejściu prastare kamienne narzędzia, wskazujące, że jaskinia była zamieszkana w czasach prehistorycznych.

 Korea

 Korea

Około 120 form stalaktytów i stalagmitów stanowi szczególnie cenne źródło badawcze dla naukowców. Niektóre formacje przypominają z kształtu żywe istoty i nadano im nazwy – lwia, ośmiornicza czy orla skała.

 Korea

Stalaktyty w jaskini Gosugul.

Przy ścieżce prowadzącej od wyjścia z jaskini ustawiono kilka straganów z wieloma tajemniczymi artykułami. Zaledwie nieliczne spośród nich potrafię zidentyfikować.

 Korea

Zioła? Grzyby? Korzenie?

 Korea

Kapcie z akupresurą w postaci dobrze wpracowanych w podeszwie kamieni.

 Korea

Wszechobecny, dobry na wszelkie dolegliwości, żeńszeń!

break

Plenerowe studio filmowe Ondal zostało założone na potrzeby serialu telewizyjnego, obrazującego legendarną opowieść miłosną o brzydkim i głupawym generale Ondal i księżniczce Pyeonggang. Później posłużyło za kulisy do dalszych produkcji filmowych. Obecnie przekształcone jest w park tematyczny i stanowi popularną atrakcję turystyczną w regionie. Obszar skansenu Ondal obejmuje repliki dawnych osad i zabudowań z okresu wczesnego państwa koreańskiego oraz z Chin.

 Korea

Studio filmowe Ondal.

 Korea

Hala główna w studio Ondal.

 Korea

Typowa chińska brama wejściowa.

 Korea

 Korea

 Korea

Repliki dawnych zabudowań.

break

Świątynia Guinsa położona w dolinie gór Sobaek, jest główną siedzibą szkoły koreańskiego buddyzmu Cheontae. Kompleks jest stosunkowo nowy, bo wzniesiony w 1945 roku. Ponieważ oryginalna świątynia spłonęła podczas wojny koreańskiej, w latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęto jej odbudowę. Obecnie zawiera już ponad 50 obiektów.

 Korea

 Korea

 Korea

Hala Wielkiego Mistrza (lub Wielkiego Misia). 😉

break

Siedemnastowieczna Akademia Konfucjusza Dosan Seowon w Andong uznawana była przez ponad 400 lat jako jedna z czołowych akademii i centrum myśli filozoficznej. Funkcja edukacyjna placówki już dawno przeminęła, jednak nadal odbywają się w niej 2 razy w roku uroczyste obrzędy.

 Korea

Biblioteka zbudowana jest na palach w celu ochrony ksiąg i manuskryptów przed wilgocią.

 Korea

 Korea

Stare księgi.

 Korea

 Korea

Po raz pierwszy mam okazję zobaczyć w realu panią modliszkę.

 Korea

Podczas corocznych obrzędów w świątynnej kuchni przyrządzane są posiłki dla uczestników.

 Korea

Za tymi drewnianymi drzwiczkami znajdują się "sypialnie".

break

Nieco na wschód od Andong mieści się Hahoe – tradycyjna wieś klanu Ryu. Jest to skansen muzealny, w którym toczy się normalne życie. W swojej sześćsetletniej historii Hahoe pozostało prawie niezmienione.

 Korea

Pole ryżowe.

Od setek lat klan Ryu ciągle jest właścicielem większości gruntów rolnych i zabudowań. Domy członków klanu, stanowiące centrum osady, są większe i pokryte dachówkami. Dookoła usytuowane są domy pozostałych mieszkańców. Te posiadają gliniane ściany i pokryte są strzechą. W Hahoe żyje tylko 550 osób.

 Korea

 Korea

Jak zazwyczaj trochę za duże.

 Korea

Prastara Pinia.

 Korea

Hahoe znana jest z tradycyjnych tańców i słynnych w całej Korei, pięknie rzeźbionych masek. Taniec z maskami posiada pięćsetletnią tradycję i wykonywany jest podczas rytuałów płodności lub ku czci bożka chroniącego wieś.

 Korea

Tancerz Masek.

break

W pobliżu miasta Gyeongju znajduje się wybudowana w 774 roku sztuczna grota Seokguram chroniąca dwuipółmetrową statuę Buddy. Nieco dalej mieści się Klasztor Krainy Buddy (Bulguksa). Oba obiekty zostały jako jedne z pierwszych w Korei wpisane na listę UNESCO.

 Korea

Dawne główne wejście do Klasztoru Krainy Buddy (Bulguksa).

 Korea

Hala wielkiego oświecenia.

 Korea

Hala milczenia.

Tradycja ustawiania małych wieżyczek z kamieni, zwanych Lhadse, pochodzi z buddyzmu tybetańskiego gdzie służą jako rezydencja lokalnego ducha chroniącego rodzinę, klasztor lub wieś.

 Korea

 Korea

 Korea

W świątyni odbywają się właśnie jakieś obrzędy oraz festyn klasztorny.

 Korea

Fantastycznie udekorowany napój z kwiatu Lotosu.

 Korea

Ceremonia parzenia zielonej herbaty Macha.

 Korea

Spotykam kolejnego kuzyna.

break

Od VII-X wieku miasto Gyeongju pozostawało stolicą państwa Silla – jednego z 3 królestw składających się na dawne państwo koreańskie. Z tamtego okresu zachowało się wiele zabytków oraz starożytnych grobowców ukrytych pod kamiennymi kopcami.
Godne uwagi obiekty znajdują się niedaleko od siebie, więc wypożyczamy rower z wygodnym koszem dla mnie i ruszamy w drogę.

 Korea

W Gyeongju odkryto 23 grobowce w kształcie kopców (kurhanów). Są one miejscem spoczynku królów i innych wysoko postawionych osobistości Królestwa Silla.

 Korea

Jeden z grobowców.

Największym z grobowców, należącym do pary królewskiej, jest podwójny kurhan "Hwangnam Daechong". Odkryto w nim ponad 30 tysięcy przedmiotów codziennego użytku, w tym koronę wykonaną ze złota i nefrytu.

 Korea

Po odkryciu grobowca Niebiańskiego Konia z V wieku, wykonano w nim wejście, aby można zwiedzać jego wnętrze. W środku, oprócz samego grobu, znajdują się również repliki znalezionych w nim artefaktów.

 Korea

Grobowiec Niebiańskiego Konia.

Przy Stawie Odzwierciedlającym Blask Księżyca (Wolji) stało niegdyś 5 pawilonów zbudowanych w drugiej połowie VII wieku. Wszystkie zostały zniszczone podczas pożaru, a ich pozostałości wpadły do wody. W 1975 podczas renowacji stawu odkryto zatopione części pawilonów. Dało to początek odbudowie 3 spośród nich.

 Korea

 Korea

Drugi z pierwotnie 5 pawilonów przy stawie Wolji.

 Korea

Przed Muzeum Narodowym umieszczony jest olbrzymi dzwon, ważący nieomal 19 ton.

 Korea

Złota korona znaleziona w grobowcu Niebiańskiego Konia.

W budynkach Muzeum Narodowego znajduje się specjalny oddział dla dzieci, w którym maluchy w postaci zabawy uczą się konserwacji obiektów muzealnych, sporządzania kopii i wielu innych czynności związanych ze sztuką muzealną.

 Korea

Jak zostałem królem Silla.

 Korea

 Korea

Maluchy uczą się kopiować wzory.

 Korea

Archeologiczne zabawy w postaci puzzle.

Zwiedzanie zabytków w Gyeongju jest tak fascynujące, że zapominamy o przemijającym czasie. Nawet nie wiem, w którym momencie zaczęło zmierzchać.

 Korea

Słońce wybiera się na zasłużony odpoczynek.

break

Poza miastem znajduje się kolejny grobowiec – Gwaereung. Jest to kurhan króla Wonseong z dynastii Silla.

 Korea

Grobowiec Gwaereung.

W pobliżu znajdują się stojące naprzeciw siebie kamienne posągi: słupy graniczne grobowca, statuy urzędników, posągi oficerów i rzeźby lwów chroniących grobowiec.

 Korea

Statua oficera.

break

Tylko kilkanaście kilometrów dzieli nas od wybrzeża Morza Japońskiego. Przy plaży Bonggil Beach mieści się jeszcze jeden grobowiec. Właściwie jest to klika skał w morzu, pod którymi na własne życzenie pochowany został król Munmui i z tego powodu nazywany jest „grobowcem podwodnym”.

 Korea

Widok na podwodny grobowiec króla Munmu.

 Korea

Kałamarnice wywieszone do suszenia.

 Korea

Stragany z wodorostami i suszonymi rybami.

 Korea

 Korea

break

W Parku Narodowym Góry Gaya, wzniesiono jeden z najsłynniejszych klasztorów buddyjskich w Korei – Klasztor Odzwierciedlenia w Delikatnym Oceanie (Haeinsa). Jest on ze względu na przechowywane tutaj drewniane matryce (Tripitaki) z sutrami, tak zwanym Skarbcem Sutry (Dharmy). Ponad 81 tysięcy tablic znajduje się w 2 specjalnie do tego celu zbudowanych bibliotekach. Wyrzeźbienie drewnianych matryc zajęło 16 lat i ponieważ wszystkie wykazują ten sam styl pisma, uważa się, że wykonała je tylko jedna osoba.
Jest to trzecia edycja koreańskiej Tripitaki pochodząca z 1398 roku. Pierwsza została wywieziona, a druga spalona w 1231 przez Mongołów.

 Korea

Hala główna.

Buddyzm jest światopoglądem opierającym się w szczególności na filozofii. Jego podstawa bazuje na silnie zdyscyplinowanej rezygnacji z przyziemnych pragnień. Wielką rolę odgrywa wiara w ponowne wcielenie, gdyż tylko dzięki długotrwałemu procesowi reinkarnacji można pokonać cierpienia wywołane pragnieniami i pożądaniami i tym samym doprowadzić duszę do oświecenia, po którym spokojnie może spocząć w Nirwanie.
Dzisiejszą noc spędzamy w klasztorze jako nowicjusze. Przebieramy się w brązowe szaty przypominające trochę kimona do judo i idziemy na spotkanie z mnichem, który objaśnia nam obowiązujące obyczaje i reguły. Ponieważ moje własne futro jest w kolorze klasztornych kimon nie mam obowiązku etykiety stroju, a poza tym klasztor nie dysponuje konfekcją w moim rozmiarze. Czas do kolacji spędzamy na lekcji medytacji oraz ćwiczeniach potrzebnych do czynnego udziału w porannej ceremonii religijnej. Oczekują nas wielokrotne wstawania z pozycji klęczącej oraz bicie pokłonów, które u nieprzywykłych do tego europejskich turystów powiązane są z dużym bólem w krzyżu i nogach. Potrzeba niezłej sprawności fizycznej, aby wytrzymać 108 pełnych pokłonów podczas godzinnej ceremonii.
O 18:00 rozpoczyna się trwająca 30 minut kolacja. Jako nowicjusze kłaniamy się i pozdrawiamy przed wejściem wszystkich starszych mnichów, po czym wchodzimy do jadalni na samym końcu. Spożywanie posiłków odbywa się w absolutnej ciszy. Podczas jedzenia nie prowadzi się rozmów, lecz skupia nad zupełnie nieprzyprawionym i nieszczególnie smacznym, jarskim posiłkiem. Jest to również jedna z klasztornych zasad – jeść, aby żyć, a nie żyć, aby jeść. Posiłki służą wyłącznie do podtrzymania ciała przy życiu i nakazana jest powściągliwość w delektowaniu się smakami i aromatami.

 Korea

Pawilon z dzwonami i bębnem.

Po kolacji powinniśmy wziąć udział w wieczornej ceremonii yebul, ale spotykamy się jeszcze raz z mnichem, który odpowiada na nurtujące nas pytania. Przed snem oddajemy się spacerowej medytacji, a o 20:00 przygotowujemy nasze miejsca noclegowe. Moja Basia spędza noc razem z nowicjuszkami w damskim pawilonie, natomiast ja i mAT w męskim. O 21:00 obowiązuje cisza nocna i gasi się światła. Śpimy przykryci lekkim kocem na cienkim materacu ułożonym na podłodze, a jako wałek służy zwinięte brunatne kimono. O 3:00 w nocy – pobudka. Rozpoczyna się klasztorny dzień. Na poskładanie posłań, ubranie się, umycie i założenie butów mamy 10 minut czasu, po czym przechodzimy pod pawilon z dzwonami i bębnem, w którym odbywa się poranna ceremonia yebul. Jest to najważniejsze wydarzenie w codziennych obrzędach koreańskich świątyń, praktykowane 3 razy dziennie: przed świtem, o 9:00 rano i 0 19:00 wieczorem. Służy oddaniu hołdu Trzem Klejnotom (Buddom, ich Dharmom i ich Sanghom) oraz błogosławieństwu dla całego wszechświata. Do symbolicznego wzięcia udziału w obrzędach wszystkich istot, wywołuje się je za pomocą czterech instrumentów. Wielki dzwon zwołuje swoim brzmieniem ludzi. Następnie jeden z mnichów rozpoczyna grę na olbrzymim kotle, aby przywołać zwierzęta. Jego głęboki ton rozchodzi się po całej okolicy i z pewnością słyszany jest bardzo daleko. Bębnienie przypomina mi koncert Phil'a Collins'a w czasach jego młodości. Gra na tak olbrzymim bębnie jest niezmiernie mecząca i kiedy pierwszy mnich opada z sił, wymienia go inny przechwytując pałki podczas wybijania rytmu, ani przez moment nie przerywając gry i nie gubiąc rytmu. Po obfitym koncercie perkusyjnym przychodzi kolej na drewniany dzwon w kształcie ryby, aby wywołać istoty żyjące w wodzie, aż wreszcie rozbrzmiewa gong w kształcie chmury dla przywołania istot żyjących w powietrzu. Na sam koniec następuje recytacja Sutry Serca i błogosławieństwo dla świątyni oraz wszystkich istot. Po prawie godzinnej ceremonii przechodzimy do hali głównej na obrzędy religijne, podczas których wykonujemy 108 pełnych pokłonów. O 6:00 śniadanie, na które, po przywitaniu starszych mnichów, wchodzimy jako ostatni i nie zamieniając ani słowa zjadamy dokładnie wszystko z talerza, tak aby ani okruszek nie został wyrzucony.
Po śniadaniu pozostaje nam czas na dokładne zwiedzenie klasztoru i na ostatnią pogawędkę z mnichem.

 Korea

Biblioteka, w której na specjalnych regałach poukładane są drewniane matryce Tripitaki.

break

Miasto Busan położone jest na południowym wybrzeżu kraju. Jest to drugie największe miasto i najbardziej obciążony port morski w Korei oraz dziewiąty z kolei na świecie. Na znajdującej się w Busan wyspie Yeongdo znaleziono narzędzia i fragmenty naczyń wskazujące, że region zamieszkiwany jest już od 6 tysięcy lat.

 Korea

 Korea

Targ morski Jagalchi w Busan.

 Korea

 Korea

Uliczki pełne restauracji, barów i sklepów w pobliżu targu.

 Korea

 Korea

Sprzedawcy świeżych ryb.

 Korea

Stoisko z suszonymi rybami.

 Korea

Widok na część miasta z dachu domu handlowego Shinsegae Centum, zapisanego w Księdze Rekordów Guinness'a jako największy dom handlowy na świecie.

Pogoda nam dzisiaj nie dopisuje. Pada deszcz i wieje bardzo silny wiatr. Nad Japonią przechodzi właśnie Super-Tajfun "Vongfong" i to jego wpływ kształtuje dzisiejszą aurę. Ponieważ w takich warunkach zwiedzanie miasta nie należy do przyjemności, zmieniamy plan i udajemy się do podziemnego akwarium Sea Life przy plaży Haeundae Beach.

 Korea

 Korea

Arotron wielki z rodziny rozdymkowatych.

 Korea

Zawsze uśmiechnięta Płaszczka Rhinoptera.

 Korea

Tawrosz piaskowy ze swoim wydłużonym pyskiem i długimi, wystającymi zębami wygląda na bardzo groźnego, ale to tylko pozory. W porównaniu z innymi gatunkami rekinów jest zdecydowanie mniej agresywny.

 Korea

Rozgwiazdy.

 Korea

Odwiedziny u płaszczki Dasyatis.

break

W dalszym ciągu utrzymuje się sztormowa pogoda. Silny wiatr i przede wszystkim ulewny deszcz zmuszają nas do poszukania sobie schronienia. W jednym z wieżowców stojących po drugiej stronie bulwaru, znajdujemy kawiarnię. Na ulicach właściwie wcale nie widać pieszych i kawiarnia jest zupełnie bezludna. Oprócz wyśmienitej kawy zamawiam również sernik… tak, sernik w Korei! Brzmi trochę niewiarygodnie, jednak nie jest to pierwszy, którym delektuję się w tam kraju. Przy filiżance kawy i smacznym ciastku opracowujemy „Plan B”, w obawie przed możliwością odwołania dzisiejszego lotu na wyspę Czedżu. Po południu wiatr się jednak uspokaja i ku naszej radości wylot odbywa się planowo.

 Korea

Kuzynka spotykana na lotnisku.

Czedżu (Jeju) jest największą koreańską wyspą i zarazem najmniejszą prowincją kraju. Przez wieki odizolowana była od stałego lądu i z tego powodu rozwinęła się na niej zupełnie odrębna kultura, a wyjątkowy system ekologiczny stworzył warunki dla fauny i flory występującej wyłącznie na niej. Wyspa zachwyca swoim urokiem i niepowtarzalnymi krajobrazami i jest ulubionym miejscem turystycznym, odwiedzanym corocznie przez prawie 9 milionów gości.

 Korea

Suwolbong w pobliżu portu Gosan.

Osiągający nieomalże 2000 metrów nad poziomem morza wulkan Hallasan jest najwyższym szczytem całej Korei Południowej. Zajmuje prawie połowę obszaru wyspy i jednoznacznie dominuje w jej krajobrazie.

 Korea

Na stromych zboczach zachodniego wybrzeża można obejrzeć geologiczną historię wyspy w przekroju.

break

Po drodze do ogrodu botanicznego Yeomiji zatrzymujemy się na plantacji zielonej herbaty. To zadziwiające, ale w Korei Południowej herbata nie jest tak popularna jak kawa. Roczne zużycie herbaty wynosi tylko 160 gram na mieszkańca, w porównaniu do prawie 4 kilogramów kawy.

 Korea

Plantacja herbaty Jeju Dawon.

 Korea

 Korea

Z herbacianym kwiatkiem.

 Korea

 Korea

Niestety nikogo nie ma w domu.

break

Ogród botaniczny Yeomiji jest jednym z najwspanialszych ogrodów botanicznych w Azji. Olbrzymia szklarnia zawiera około 2 tysiące rzadkich tropikalnych i subtropikalnych roślin.

 Korea

Wielka szklarnia zbudowana jest w kształcie kwiatu i podzielona na strefy. Znajdują się w nich różne ogrody: kwiatowy, roślin wodnych, dżungli, owoców tropikalnych oraz kaktusów i sukulentów.

 Korea

 Korea

W ogrodzie nenufar (lilii wodnych).

 Korea

Ała!!!

 Korea

W ogrodzie kaktusów i sukulentów.

W części zewnętrznej znajdują się ogrody: koreański, japoński, włoski, francuski oraz lokalny ogród Czedżu.

 Korea

Ogród japoński.

 Korea

Kamienne figury duchów opiekuńczych.

break

Zarówno przez teren ogrodu botanicznego jak i przez ciągnący się aż do wybrzeża las, przepływa strumień, który bierze swój początek na stokach wulkanu Halla w głębi wyspy. W okolicy ogrodu Yeomiji utworzył się na nim trójkaskadowy wodospad nazywany Stawem Niebiańskiego Króla (Cheonjeyeon). Otaczający go las został zagospodarowany i przypomina teraz park rekreacyjny, a wodospad stał się jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Czedżu. Po wschodniej stronie lasu znajduje się jaskinia, z której sklepienia wypływa strumień i tworzy pierwszą kaskadę. Potem pokonuje dwie dalsze zanim wreszcie udaje mu się pojednać z bezkresem Morza Japońskiego.

 Korea

Druga kaskada wodospadu Cheonjeyeon.

Skarpa Jusangjeolli to dwudziestometrowa formacja skalna z naturalnymi kolumnami bazaltowymi, uformowanymi przez spływającą do oceanu lawę. Kolumny sprawiają wrażenie jakby zostały wyrzeźbione i ułożone przez kamieniarzy.

 Korea

 Korea

Bazaltowe formy mają przeważnie podstawę sześciokąta.

break

Na strumieniu Yeonhee-chun utworzył się kolejny wodospad, nazywany Cheonjiyeon. Również on należy do popularnie odwiedzanych miejsc na Czedżu. Podobnie jak wcześniej, dochodzi się do niego przez zagospodarowany las przypominający park. Po drodze znajduję jedną ze słynnych figur Dol hareubang, osiągających do 3 metrów wysokości. Wszystkie te wyrzeźbione w wulkanicznej skale posągi, wyglądają podobnie – w kapeluszu o kształcie grzybka, z szelmowskim uśmieszkiem i wielkimi, wyłupiastymi oczami. Ich ręce spoczywają na brzuchu, przy czym jedna z nich znajduje się zawsze trochę wyżej niż druga. Odnosi się wrażenie, że są rozbawione jakimś dopiero opowiedzianym żartem. Nazwa Dol hareubang została nadana figurom w połowie XX wieku, pochodzi z lokalnego dialektu i oznacza dosłownie „kamienny dziadek”. Wcześniej używane były różne regionalne nazwy, na przykład „głowa szamana”.

 Korea

Dol hareubang.

Figury Dol hareubang ustawione były niegdyś przy wjeździe do każdej osady na Czedżu i miały chronić mieszkańców przed złymi duchami i nieszczęściem. Dol hareubang trzymający prawą rękę nieco wyżej niż lewą symbolizuje mieszkańca osady, który domyślnie trzyma w niej miotłę. Jego towarzyszem jest wojownik z uniesioną lewą ręką, trzymający domyślny łuk i strzały. Są 3 główne teorie dotyczące pochodzenia posągów. Pierwsza mówi, że zostały przywiezione zza morza. Druga, że są odpowiednikami koreańskich słupów totemowych Jangseung, w trzeciej natomiast uważane są za część szamanistycznego kultu grzybów z powodu wyglądu ich kapeluszy.
Dochodzimy do dwudziestodwumetrowego wodospadu Cheonjiyeon. Jego nazwa oznacza niebo (Ch'eon) połączone z gruntem (ji).

 Korea

W dolnej części wodospadu znajduje się sztuczny staw.

 Korea

Nowożeńcy w tradycyjnych szatach podczas sesji zdjęciowej przy wodospadzie Cheonjiyeon.

break

Niewielki krater wulkaniczny Sangumburi, znajdujący się po wschodniej stronie wyspy, ma około 650 metrów średnicy i do 100 metrów głębokości. Jego wnętrze porasta bardzo różnorodna roślinność.

 Korea

Krater Sangumburi.

 Korea

Duża część zewnętrznego zbocza wulkanu porośnięta jest Miskantem chińskim.

 Korea

Na zboczu znajdują się również stare groby z małymi kurhanami.

break

Tunel Manjanggul powstał przez płynącą i powoli stygnącą lawę. Jest jednym spośród 10 najdłuższych tuneli tego typu na świecie. Jego szerokość osiąga 23, a wysokość 30 metrów. Długość kompletnej sieci tunelu wynosi ponad 13 kilometrów, z czego tylko jeden udostępniony jest dla odwiedzających.

 Korea

Jeden z węższych odcinków Manjanggul.

 Korea

 Korea

Jeden z najszerszych odcinków tunelu.

Z ogromnym zainteresowaniem obserwuję pracę przy suszeniu wodorostów. Stanowią one wielki przysmak nie tylko w zupach, ale również jako dodatek do sałatek lub potraw mięsnych.

 Korea

 Korea

Suszone wodorosty będą użyte do rozmaitych, smacznych potraw.

Wulkan Seongsan Ilchulbong wznosi się na wysokość ponad 180 metrów i posiada płytki krater o średnicy około 600 metrów. Ponieważ wcześnie rano doskonale widać z niego budzące się rano słońce, nazwany jest również Szczytem Wschodzącego Słońca.

 Korea

Widok na miejscowość Songsan ze zbocza wulkanu.

 Korea

Krater wulkanu Seongsan Ilchulbong.

break

Osada Seongeup, to wioska folklorystyczna z bogatą historią, w której z pokolenia na pokolenie przekazywane są tradycje i kultura ludowa. Osada jest żywym skansenem muzealnym ze starymi domami mieszkalnymi, konfucjańskimi szkołami i sanktuarium, historycznymi urzędami oraz ruinami twierdzy. Do skarbów niematerialnego folkloru wsi należą lokalne gry i zabawy, specyficzne produkty spożywcze, rzemiosło ludowe oraz lokalny dialekt. Nawet drzewa stanowią ważną część dziedzictwa, ponieważ niektóre w centrum wsi rosną już od setek lat i z całą godnością nadają jej atmosferę dawno przeminionej epoki.

 Korea

Statua Dol hareubang przed bramą wjazdową do osady.

 Korea

Stary mur obronny wykonany z wyciosanych, czarnych kamieni lawowych. Mur chronił wieś nie tylko przed rozbójnikami, ale również przed silnymi wiatrami.

 Korea

Specyficzne stare domy z kamienia lawowego pokryte strzechą.

 Korea

Pokrycie dachów jest wykonane bardzo precyzyjnie i solidnie, tak aby wytrzymało panujące tu silne wiatry.

 Korea

 Korea

Wioska folklorystyczna Seongeup.

break

Jeju jest największym miastem na wyspie. Nie ma w nim jakiś szczególnych atrakcji, ale przejście promenadą przy zachodzie słońca należy do niezwykle przyjemnych przeżyć.
Korea to bardzo sympatyczny kraj i czuję się w nim wyjątkowo dobrze. Jestem traktowany na równi z każdym innym obywatelem, ponieważ pluszowe misie są tutaj bardzo lubiane i szanowane. Podczas podroży spotykam znacznie więcej kuzynek i kuzynów niż gdziekolwiek indziej na świecie.

 Korea

Kuzynostwo.

 Korea

Promenda w mieście Jeju.

 Korea

Jestem wielki jak drzewo. 😉 🙂

break

W Seulu pozostajemy przez kolejnych kilka dni, a że nadarza się fantastyczna okazja aby pójść do teatru, korzystamy z niej bez wahania. W teatrze Chungjeongno Nanta-Theater wystawiany jest spektakl Nanta Cooking Show. Na pewno jesteście zdziwieni, jak to możliwe, że bez znajomości języka koreańskiego można pójść na przedstawienie do teatru. Jest to całkiem proste. Nanta opowiada bezdialogowo historię trzech kucharzy i jednej kucharki, którzy muszą w ciągu zaledwie jednej godziny przygotować całą weselną ucztę. Ten wspaniały półtoragodzinny show przedstawia bardzo komicznie sytuację w kuchni przy akompaniamencie Samulnori (tradycyjnych, koreańskich rytmów na instrumenty perkusyjne w kwartecie), przy czym jako instrumenty używane są między innymi noże kuchenne, deski do krojenia i naczynia do gotowania. Nanta Show miał swoją premierę w 1997 roku, a że ciągle jeszcze jest licznie frekwentowany, stanowi obecnie najdłużej wystawiany spektakl w Korei.
Ponieważ znaczące zabytki miasta zwiedziliśmy już wcześniej, teraz zamierzamy przyjrzeć się nowoczesnej części stolicy.

 Korea

Z perspektywy rzeki Han, panorama miasta wygląda zupełnie odmiennie. Najbardziej dominuje złoty budynek DLI (Daehan Life Insurance) 63 Building. Jest to niespełna dwustupięćdziesięciometrowy wieżowiec zbudowany w 1985 roku. W tamtym czasie był najwyższym budynkiem w Azji, a obecnie jest trzecim najwyższym budynkiem w Korei.

 Korea

DLI 63 Building.

 Korea

Widok na dzielnicę Yeouido-dong. Budynek z kopułą to gmach Zgromadzenia Narodowego (Sejmu).

Podczas rejsu po rzece, podróżuje z nami duża grupa seniorów. Kiedy dopływamy do przystani, dwie wesołe, starsze panie zagadują mAT'a i pomimo, że zdają sobie sprawę z jego nieznajomości języka koreańskiego, opowiadają mu swoje przeżycia. mAT'owi pozostaje tylko uśmiechać się grzecznie i słuchać. Po zacumowaniu, starsze panie chwytają go za ręce i bardzo ucieszone ruszają razem do wyjścia. Wyglądają jak grupa przedszkolaków, która idąc macha splecionymi rękoma i gwarzy wesoło. Moja Basia i ja spoglądamy z tyłu i śmiejemy się, że mAT już po tak krótkim pobycie i bez znajomości języka dostał pierwszą posadę – opiekun seniorów.

 Korea

 Korea

 Korea

Twin Tree Towers.

Cheonggyecheon jest terenem rekreacyjnym w centrum miasta, przebiegającym wzdłuż niewielkiej rzeki, częściowo pomiędzy kompleksami wieżowców. Początkowo projekt był bardzo krytykowany, ale krótko po ukończeniu w 2005 roku stał się wyjątkowo popularny wśród mieszkańców i turystów.

 Korea

 Korea

Cheonggyecheon w samym centrum miasta.

 Korea

Trzy barwy jesieni.

Muzeów w Seulu jest wiele i naprawdę trudno jest podjąć decyzję, które z nich zwiedzić. Decydujemy się na Muzeum Sztuki Współczesnej i Nowoczesnej. Nasz wybór okazuje się trafny. Wystawa jest szalenie interesująca.

 Korea

Eksponat „Część do Całości” wykonany przez HG-Architectue|Live Components.

 Korea

Eksponat “Aubade III” koreańskiego artysty Lee Bul'a. Maszyna wygląda trochę jak obiekt kosmiczny z filmu SI-FI: migające światełka, poruszające się części, syczące dźwięki i w pewnych odstępach czasu wydobywająca się para, która wypełnia na krótko całe pomieszczenie.

 Korea

Dzieło U-ram Choe zatytułowane Opertus Lunula Umbra „Ukryty cień Księżyca”.

 Korea

Opertus Lunula Umbra. Co jakiś czas odchylają się drewniane żebra i ukazują koronkową, metalową konstrukcję.

break

Do dyspozycji pozostaje nam już ostatni dzień i musimy zadecydować czy chcemy pojechać do Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną czy raczej do Parku Narodowego Seoraksan. Ponieważ jestem niezwykle pokojowo nastawionym niedźwiadkiem, używam całej mojej czarującej mocy, aby przekonać moich ludzi o wyższości wędrówki na łonie przyjaznej natury nad podporzadkowaniem się rozkazom i poleceniom na linii frontu, pomiędzy dwoma zwaśnionymi częściami tego samego narodu.

 Korea

Park Narodowy Seoraksan ze względu na swoją imponującą naturę, należy do najbardziej popularnych parków narodowych w Korei Południowej. Obok góry Daecheong znajdują się w nim także historyczne świątynie oraz kilka wodospadów. Ponieważ jesień zaczyna już czerwienić liście klonów, park wygląda naprawdę uroczo. Jest to również czas, kiedy mieszkańcy kraju masowo opuszczają swoje kwatery w wielkich, betonowych blokach i wyruszają na poszukiwanie kontaktu z przyrodą. Park jest pełen odwiedzających, na szczęście jednak tylko na odcinku przy głównym wejściu.

 Korea

Świątynia Sinheungsa.

Świątynia Sinheungsa jest prawdopodobnie najstarszą świątynią Zen na świecie. Pierwotnie wybudowana w 637 roku, a obecna, dwukrotnie odbudowana po pożarach, pochodzi z 1648 roku.

 Korea

Posąg Wielkiego Buddy Zjednoczenia wykonany z brązu przed świątynią Sinheungsa. Wysokość całego monumentu, wraz z podestem w kształcie kwiatu lotosu, wynosi prawie 19 metrów.

 Korea

W parku jest wiele szlaków turystycznych jednak dla ochrony przyrody, są one na przemian zamykane. W Korei jest to zupełnie normalny proces i służy regeneracji fauny i flory na danym odcinku.

 Korea

 Korea

Japoński klon. To z jego powodu „cała Korea” odwiedza parki i lasy jesienią.

Na zboczu góry Seorak znajduje się słynna, pięciometrowa skała Heundeulbawi. Jest to taki „chybotek“, który każdy koreański mężczyzna powinien przynajmniej raz w życiu „zachybotać”. Jedna osoba może go bez trudu poruszyć, jednak bez pomocy urządzeń technicznych nie jest w stanie go przewrócić. Chętnych do „zachybotania” jest sporo i trzeba poczekać w kolejce.

 Korea

Skała Heundeulbawi.

 Korea

Park Seoraksan.

 Korea

Na górę Seorak można częściowo wjechać kolejką linową. Do samego szczytu trzeba jednak dojść na pieszo.

 Korea

Najbardziej oddalone szczyty leżą już w Korei Północnej.

 Korea

Dziewczyny ubrane w tradycyjne stroje.

break

Wszystko ma swój początek i koniec. Niestety również nasza podróż – wielka szkoda!

 Korea

W oczekiwaniu na wejście do samolotu.

Pobyt w Korei przerósł moje najskrytsze oczekiwania. Kraj, który przeszedł w ostatnim stuleciu aż dwie wojny, wcześniej będąc przez wiele lat pod japońską okupacją, później rządzony przez wojskową juntę, stał się jedną z największych potęg gospodarczych nie tylko w Azji, ale i na świecie.
Nie spodziewałem się zastać tak ciekawego i bogatego w historię kraju z doskonale rozwiniętą infrastrukturą, bezpiecznego i przyjaznego dla turystów. Korea ma naprawdę wiele do zaoferowania i jestem ogromnie szczęśliwy, że mogłem gościć w tym niebywale interesującym kraju.


Klocek