Klocek Podróżnik

Pamiętniki Klocka Podróżnika

Chile

Grudzień 2015

„Kiedy na początku Bóg stworzył świat – spojrzał siódmego dnia na swoje dzieło i był zadowolony. Stwierdził jednak, że pozostało mu dużo wybornego budulca. Były to rzeki i doliny, lodowce i pustynie, góry i lasy, wulkany i fiordy, zielone łąki i pagórki. Nie chcąc stracić tych wszystkich klejnotów natury, polecił oddziałom swoich pracowitych aniołów, aby złożyli je razem za jakimiś długim i wysokim pasmem górskim. Tymi górami okazały się Andy, a z odłożonych pozostałości powstało Chile" - tak głosi legenda. Rzeczywiście na całej swojej długości mierzącej ponad 4 tysiące kilometrów, Chile ma do zaoferowania różne strefy klimatyczne, niepowtarzalne krajobrazy oraz bogatą historię i kulturę. Pomimo 2 wcześniejszych wizyt, ciągle jeszcze odczuwamy niedosyt tego uroczego kraju i tym razem zamierzamy przemierzyć go z północy na południe, ze szczególnym naciskiem na część centralną.

break

Nasza kwatera znajduje się w samym centrum Santiago i pomimo, że atrakcje turystyczne miasta nie są nam obce, to z wielką radością wyruszamy ponownie zwiedzić najciekawsze zakątki stolicy.

Chile

Siedziba prezydenta i władz państwowych, Palacio de la Moneda.

Chile

Poczta główna i Muzeum Historyczne przy Plaza de Armas.

W miejscu wcześniejszej, zniszczonej przez trzęsienie ziemi katedry, stoi nowa pochodząca z 1800 roku. Późniejsze zmiany z końca XIX wieku nadały jej obecny wygląd.

Chile

Katedra miejska.

Chile

Stara Hala Targowa z 1864 roku. Budynek zastąpił wcześniejszy, zniszczony przez pożar.

Wzgórze Cerro San Cristobal wznosi się 300 metrów ponad poziomem miasta. Obecną nazwę nadali mu konkwistadorzy na cześć św. Krzysztofa. Indianie nazywali je Tupaue. Przy dobrej pogodzie ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama na miasto. U podnóża Tupaue, wsiadamy do historycznej kolejki kablowej (linowej) „Funicular de Santiago” z 1925 roku, która ciągle jeszcze przewozi pasażerów pod szczyt.

Chile

Funicular de Santiago.

Chile

Chile

Widok na Sky Costanera, najwyższy budynek w stolicy.

break

W regionie chilijskiej stolicy, Andy osiągają swoją maksymalną wysokość. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej, mierzący 6962 metrów nad poziomem morza Aconcagua, znajduje się co prawda na argentyńskim terytorium, ale również w pobliżu. Ten wysokogórski obszar obejmuje miedzy innymi Park Narodowy Valle de Yeso, który obraliśmy sobie za cel naszej całodziennej wycieczki.
Z hotelu odbiera nas kierowca Philippe i jak się okazuje, w podroży towarzyszy nam także leciwa amerykanka, która niestrudzenie prowadzi część retoryczną i usilnie próbuje zdekoncentrować kierowcę. Philippe jest młodym człowiekiem o bardzo łagodnym charakterze i pomimo prób odwracania jego uwagi od wydarzeń na drodze, doskonale sobie radzi z bezpiecznym prowadzeniem samochodu w ciężkich, górskich warunkach oraz z podtrzymywaniem przy tym konwersacji ze swoją pasażerką. Moi ludzie i ja, korzystamy natomiast z niezmąconej możliwości podziwiania otaczających nas krajobrazów.

Chile

Chile

Chile

Potok Estero de las Yeguas Muertas.

Na wysokości nieomalże 3 tysięcy metrów znajduje się ciepłe źródło Termas Del Plomo, którego woda bijąca ze skalnej ściany nie przekracza temperatury 28 stopni Celsjusza. Wokół utworzył się naturalny basen i pomimo niskiej temperatury powietrza można skorzystać z kąpieli. Z obawy przed sfilcowaniem się mojego drogocennego, wikuniowego futerka pozostaje w ubranku i do wody nie wchodzę.

Chile

Termas Del Plomo.

Philippe rozkłada przywieziony ekwipunek i organizuje andyjski piknik. Na rożnie skwierczą przygotowane wcześniej szaszłyki, stoją miseczki z chipsami i orzeszkami, jest chilijskie wino i inne napoje oraz naleśniki z typowym, południowoamerykańskim nadzieniem – Dulce de leche. Jest to rodzaj mlecznego kremu przypominającego masę krówkową. W tym skalistym, gdzieniegdzie pokrytym śniegiem krajobrazie, największe wrażenie robią jednak świeże truskawki, których również nie brakuje na naszym stole. Pomimo tego śniegowo-truskawkowego kontrastu, nie jest to jakaś osobliwość. Grudzień w Chile przypada przecież w sezonie letnim.

break

Przelatujemy do górniczej miejscowości Calama, położonej w północnej części kraju. Z samolotu obserwuję olbrzymie i bardzo głębokie dziury wydrążone w ziemi – to odkrywkowe kopalnie miedzi należące do jednego z największych wydobywców tego surowca na świecie.
Calama leży w samym centrum pustyni Atacama – jednego z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Większość mieszkańców tego niewielkiego miasta to pracownicy kopalń i częściowo ich rodziny. Bardzo często są to jednak samotni najemnicy z całego kraju, którzy w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy zostawiają gdzieś daleko swoich bliskich. Tereny wokół Calama zamieszkuje rownież niewielka grupa rdzennych mieszkańców regionu.
Pustynia Atacama pomimo bardzo nikłych zasobów wody była zasiedlona już od dawna. Szczepy Atacameños, Aymara, Chinchorros i Diaguitas zamieszkiwały małe i ubogie w wodę oazy. Później zostały te tereny wcielone do imperium Inków. To były jednak jedyne terytoria na terenie obecnego Chile, do których Inkowie dotarli. Być może olbrzymia i sucha Atacama oraz wysokie Andy stanowiły zbyt trudną do pokonania barierę. Faktem jest, że obszary na południe stąd zamieszkiwały już tylko niezależne, rdzenne indiańskie szczepy.

Chile

Typowa ulica w Calama.

Zezwolenie na zwiedzanie olbrzymich kopalni dostaje się rzadko, a poza nimi w Calama nie ma jakichkolwiek atrakcji. Ulubionym miejscem turystycznym w regionie jest gmina San Pedro de Atacama, w której znajduje się również nasza kwatera. Po drodze zatrzymujemy się przy pomniku wzniesionym na pamiątkę zamordowanych przeciwników politycznych okrutnego reżimu generała Augusto Pinochet'a. We wrześniu 1973 roku, Pinochet przeprowadził zamach stanu i obalił demokratycznie wybrany rząd socjalisty Salvador'a Alende. Ustanowiona przez niego junta wojskowa już od samego początku rozpoczęła brutalne represje wobec opozycji. Według różnych źródeł odpowiedzialna jest za zamordowanie ponad 1-3 tysięcy osób. Około 80 tysięcy zostało internowanych, a około 30 tysięcy torturowano bez względu na płeć i wiek.

Chile

W październiku 1973 żołnierze junty wojskowej zamordowali w tym miejscu wiele ludzi. Najmłodsze ofiary miały zaledwie 15 lat.

break

Gmina San Pedro de Atacama składa się z tak zwanych Ayllus, które są małymi, zagospodarowanymi przez rdzennych mieszkańców oazami. Ayllus odizolowane są przez pustynię i oddalone od siebie czasami o wiele kilometrów. Oaza San Pedro jest najliczniejszą osadą w tym regionie i zarazem centrum gminy. San Pedro należy do ulubionych miejsc turystycznych i odwiedzane jest każdego roku przez ponad 50 tysięcy przyjezdnych z całego świata.

Chile

Typowa uliczka w San Pedro de Atacama.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji San Pedro jest pobliska część pustyni zwana Valle de la Luna (Doliną księżycową). Neil Armstrong, który kiedyś podobno odwiedzał to miejsce, miał stwierdzić, że naprawdę przypomina ono krajobraz księżycowy.

Chile

Chile

Valle de la Luna.

Chile

„Na księżycu“ – Valle de la Luna.

Chile

Chile

Valle de la Luna.

Na krótko przed zachodem słońca przechodzimy na trochę wyżej położone miejsce, na którym przy lampce dobrego chilijskiego wina żegnamy wspaniały, ale niestety dobiegający końca dzień.

Chile

Chile

Chile

Valle de la Luna przy zachodzie słońca.

break

W przebiegającym przez pustynie Atacama rowie tektonicznym, utworzyła się wielka bezodpływowa dolina. W najniżej położonej części doliny powstały największe w Chile słone mokradła, czyli solnisko Salar de Atacama. Woda spływająca z okolicznych wyżyn zbiera się w tym miejscu i odparowuje, pozostawiając zawarte w niej sole mineralne. Na solnisku pozostają niewielkie laguny oraz złoża soli kamiennej, potasowo-magnezowej i boraksu.

Chile

Pasące się Lamy.

Część solniska zawierającą laguny objęto ochroną i utworzono w tym celu Narodowy Rezerwat Flamingów (Reserva Nacional de Flamencos). W tych mocno zasolonych jeziorkach żyją malutkie skorupiaki – Słonaczki, stanowiące pożywienie dla licznie występujących na solnisku Flamingów.

Chile

Chile

Chile

Laguna Chaxa znana jest ze swoich kolonii Flamingów. Na zdjęciu dwa osobniki Flaminga andyjskiego.

Chile

Powierzchnia solniska pokryta jest mieszanką soli, osadów i piasku.

break

Zjawisko pogodowe El Niño ma bardzo duży wpływ na wydarzenia atmosferyczne w całym regionie Ameryki południowej. Stosunkowo niedługo przed naszym przybyciem spadł śnieg w wyższych partiach pustyni, co zdarza się wyjątkowo rzadko. Dzięki temu, zazwyczaj porośnięty tylko nieliczną i przesuszoną roślinnością krajobraz, prezentuje się tym razem zadziwiająco uroczy i pełen życia. Duże połacie pustyni pokryte są drobnymi kwiatami.

Chile

Chile

Chile

Te małe czerwone roślinki nazywane są przez miejscowych Yerbasal lub krotko Basal.

Chile

Laguna Miscanti i w tle kawałek Laguny Miñiques. Wcześniej był to tylko jeden zbiornik wodny, ale po wybuchu pobliskiego wulkanu został podzielony na dwie obecne laguny.

Chile

Laguna Miscanti.

Jedną z Ayullu należących do gminy San Pedro jest oaza Socaire. Występujące w tym regionie wielkie kaktusy rosną tylko około 1 centymetra na rok i są już od dawna pod ścisłą ochroną. Miejscowi oferują drobne wyroby rzemieślnicze z unikalnego drewna kaktusowego, ale mieszkańcom wolno zbierać wyłącznie obumarłe rośliny, co naturalnie odzwierciedla się w wysokiej cenie tego surowca.

Chile

Mieszkańcy Socaire uprawiają małe pola, tak jak to robili przed przybyciem konkwistadorów. W tle młode pędy Quinoa (Ryż Inków).

Chile

Inną Ayullu jest oaza Toconaco (Diabelskie miasto). Stoi tutaj bardzo stary kościół oraz wolnostojąca dzwonnica. Większość drewnianych elementów świątyni, jak również drzwi do dzwonnicy wykonane są z drewna kaktusowego.

Chile

Dzwonnica w Toconaco.

Chile

Drzwi do dzwonnicy z „kaktusowca".

break

W kraterze wulkanu El Tatio, na wysokości około 4300 metrów nad poziomem morza, znajduje się wielkie pole gejzerów. Gejzery budzą się do życia przy pierwszych promieniach słońca, a po wschodzie, z powodu ocieplenia się powietrza i tym samym zmniejszenia się różnicy temperatur ich aktywność słabnie. Przed świtem temperatura w kraterze osiąga czasami -20 stopni Celsjusza, ale dzisiaj jest stosunkowo ciepło i wynosi tylko -7.

Chile

Krater wulkanu Tatio zasypany jest osadami wulkanicznymi, pod którymi gotuje się lawa. Spływająca z obrzeży wulkanu woda przedostaje się bez trudu przez warstwę osadów i zbliżając się do lawy ulega wrzeniu. Pod wpływem dużego ciśnienia zostaje wystrzelona z powrotem na powierzchnię. Te naturalne fontanny osiągają temperaturę około 86 stopni Celsjusza.

Chile

Gejzery El Tatio są najwyżej położonymi gejzerami świata.

Chile

Chile

Nazwa Tatio pochodzi z języka Keczua i oznacza piec.

Chile

Niektóre spośród gejzerów eksplodują tylko na wysokość 75 centymetrów, ale zaobserwowano również wybuchy na około 6 metrów.

Chile

El Tatio obejmuje 80 aktywnych gejzerów i jest po parku Yellowstone w USA i Dolinie Gejzerów na Kamczatce, trzecim pod względem wielkości polem gejzerów na świecie.

Chile

W kraterze występują również gorące źródła i w niektórych z nich, można skorzystać z kąpieli. Trzeba się jednak zdobyć na odwagę i przy siarczystym mrozie rozebrać się do stroju kąpielowego.

Chile

W pobliżu gotują się także gejzery błotne Del Barro. W zasadzie teren wokół nich jest niezabezpieczony i poruszanie się na nim jest zabronione. Ufamy jednak doświadczeniu naszego miejscowego przewodnika i zwiedzamy również ten areał.

Chile

Chile

Chile

Gejzery błotne Del Barro.

Chile

Przekraczamy pobliską rzekę o wyszukanej nazwie Rio Putana i ruszamy w drogę powrotną.

Chile

Wikunie żyją na stokach Andów w suchym i zimnym klimacie, na wysokościach 3500-5750 metrów nad poziomem morza

Chile

Guanako podobnie jak Wikunie żyją w małych stadach na rozległych, suchych przestrzeniach.

Chile

Po drodze zatrzymujemy się w kolejnej Ayullu – w wiosce Machuca. Na szczęście udaje nam się przybyć do niej jeszcze przed południem, kiedy większość turystów powracający z El Tatio odwiedza to miejsce. Dzięki temu udaje mi się spróbować wyśmienitych szaszłyków z Lamy oferowanych przez lokalnych gospodarzy. Od południa wioska kompletnie się wyludnia i wszystko, z kościołem włącznie, jest zamknięte. Kilkunastu mieszkańców osady jeździ w tym czasie do San Pedro, aby tam w jakiś inny sposób zarobić na swoje utrzymanie.

Chile

Machuca położona jest na wysokości 4 tysięcy metrów nad poziomem morza i mieszka w niej tylko kilkanaście osób.

Chile

Chile

Do niedawna w Machuca było tylko 2 mieszkańców, opiekujących się małym kościołem na wzgórzu.

Chile

Chile

Po południu to miejsce zamienia się w „wioskę widmo”.

Chile

break

Założone w 1536 roku przez hiszpańskich konkwistadorów Valparaiso jest centrum kulturalnym i drugą największą aglomeracją Chile. Jest też jednym z najbardziej kolorowych miast świata. Domy starówki pokrywają liczne malowidła ścienne, stanowiące wyjątkową atrakcję turystyczną. Valparaiso jest jak wielka otwarta galeria sztuki z ciągle zmieniającą się ekspozycją. Nie ma właściwie dnia, aby nie pojawił się nowy mural.

Chile

Chile

Port Valparaiso zalicza się do najbardziej znaczących w Ameryce Południowej.

Stare miasto położone jest w większości na zboczach, które dawniej zamieszkane były tylko przez zamożnych rezydentów. Aby uniknąć wspinaczki po licznych stromych schodach, zlecali budowę kolejek kablowych w pobliżu własnych domów. W Valparaiso znajdujemy dziesiątki tych urządzeń. Niektóre nieomalże pionowe, jak windy.

Chile

Chile

Typowe dla starego miasta windy (kolejki kablowe).

Chile

Chile

Jedna z głównych ulic starego Valparaiso.

Wiele fasad w starym mieście pokryta jest kolorowymi graffiti. Nie są to jednak zwykłe „bohomazy”, które znamy ze ścian wielu naszych budynków, lecz prawdziwe dzieła. Niektóre pochodzą od znanych w świecie artystów, a inne są tak wspaniałe, że dzięki nim ich twórcy stali się właśnie znani i cenieni.

Chile

Chile

„Dziewczynka” namalowana przez francuskiego artystę Mr. Papillon.

Chile

Dzieło brytyjskiego artysty Osch Aka Otto Schade.

Bezpańskie psy w Valparaiso mają trochę łatwiejsze życie niż ich krewni w innych częściach kraju. Przy kolorowych alejkach starówki ustawione są dla nich budy. Ozdobione i pomalowane, czasami z okienkami i kwiatami w doniczkach, czasami również pokryte obrazami ściennymi.

Chile

Chile

Napis na budzie brzmi: Uwaga! Nie przeszkadzać.

Podczas spaceru przez fantastyczny labirynt wąskich alejek, odwiedzamy liczne galerie, sklepiki z rękodziełem i stoiska artystów. W jednej z bocznych uliczek odbywa się wyprzedaż garażowa. Wchodzimy do środka, aby się rozejrzeć. Obok wielu wystawionych na sprzedaż ubrań znajdujemy także książki, zdjęcia i biżuterię. Wiele z tych klejnotów wykonanych często ze srebra i kamieni półszlachetnych jest naprawdę starych i wyjątkowych. Większość ma również szczególny, południowoamerykański charakter – inny niż biżuteria, którą można kupić w Europie.

Chile

„We are not hippies, we are happies”.

Chile

Chile

Starówka w Valparaiso.

break

Ze starówki przechodzimy do dawnej dzielnicy bankowej i biurowej. Przy okazji odwiedzamy najstarszą drukarnię w Chile.

Chile

Chile

Chile

Kopia pierwszej wydanej w Chile gazety z 12 Września 1827 roku.

break

Chilijskie autobusy dalekobieżne kursują zazwyczaj w nocy. Te specjalne pojazdy posiadają tylko po 3 rozkładane, wygodne fotele w rzędzie. Przedział pasażerski jest odrębnym pomieszczeniem oddzielonym od znajdującej się w korytarzu toalety i również odrębnej i zamkniętej kabiny kierowców. Pojazdy posiadają limitery ograniczające ich maksymalną prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Trwająca ponad 10 godzin podroż do Pucón mija bardzo komfortowo i wcześnie rano osiągamy nasz cel. Na dworcu autobusowym oczekuje nas Jermann, który jest naszym gospodarzem przez następne dni. Dom Jermann'a to rodzaj górskiej, drewnianej chaty ze wspólną kuchnią i jadalnią oraz kilkoma małymi pokojami do wynajęcia. Z ogrodu, w którym znajduje się również parę drewnianych bungalowów, rozpościera się wspaniały widok na najbardziej aktywny wulkan Chile – Villarrica. Jestem zauroczony ogródkiem z „własnym” wulkanem.

Chile

Villarrica ma 2849 metrów wysokości i jest bardzo aktywny. Ostatni wybuch nastąpił krótko przed naszą wizytą, w marcu 2015. W Chile znajduje się około 2 tysięcy wulkanów, z czego 80 jest aktywnych. Są też liczne, które uważane są tymczasowo za wygasłe.

break

Park Narodowy Huerquehue zachwyca swoją pierwotną naturą. Jeden z popularnych szlaków wiedzie do jezior: Lago Chico, Lago Verde i Lago el Torro, a wędrówka przez wspaniałą puszczę ze starymi, fascynującymi drzewami araukariowymi i licznymi wodospadami jest wyjątkowym przeżyciem.

Chile

Widok na Lago Tinquilca, spod którego rozpoczynamy osiemnastokilometrowy marsz.

Chile

Grzybki Darwina potocznie nazywane są indiańskim chlebem. Indianie zwą je Llao-Llao i od pokoleń znajdują zastosowanie w ich kuchni.

Chile

Jezioro Lago Chico.

Chile

Jezioro Lago el Torro.

Araukaria jest prehistorycznym gatunkiem, który istniał już w czasie, kiedy po ziemi chodziły dinozaury. Są to wiecznozielone drzewa iglaste osiągające do 60 metrów wysokości. Nazwa rodzaju pochodzi od rdzennych mieszkańców tego regionu – Indian Araukanów. Nasiona araukarii chilijskiej są jadalne i chętnie spożywane.

Chile

Pień starej Araukarii nad jeziorem Lago Verde.

Chile

Chile

Araukarie nad jeziorem Lago el Torro.

Chile

Jeden z licznych wodospadów.

Zauważam spacerującego po ścieżce wielkiego pająka, który wraz z nóżkami jest nieomalże tak duży jak ja! W Polsce znany jest pod nazwą ptasznik chilijski. Ten zazwyczaj łagodny i niegroźny stawonóg jest bardzo popularny w tutejszych lasach. Jego ukąszenie jest słabe, porównywalne z użądleniem przez pszczołę.

Chile

Chile

break

Puerto Varas położone jest nad drugim największym jeziorem Chile – Lago Llanquihue. W pobliżu miasta znajdują się 2 duże wulkany kształtujące okoliczną panoramę. Wyglądający jak z obrazka w książce dla dzieci wulkan Osorno, ma prawie perfekcyjnie stożkowy kształt i jest czasowo nieaktywny. Jego ostatni wybuch miał miejsce przed około 150 laty.

Chile

Fascynujący stożkowaty Osorno o wysokości 2652 metrów.

Wulkan Calbuco jest w zamian za to bardzo aktywny i wybuchał od 1837 roku już 10 razy. Najnowsza erupcja miała miejsce w kwietniu 2015, podczas której Calbuco stracił część swojej pokrywy. Wyrzucał popioły na wysokość 15 kilometrów w atmosferę i wypływały z niego strumienie lawy. Cała okolica przykryta była półmetrową warstwą popiołu, którego duże pokłady leżą gdzieniegdzie jeszcze obecnie.

Chile

Aktywny Calbuco o wysokości 2003 metrów.

Chile

Rzeka Rio Petrohué.

Chile

Jezioro Lago Todos los Santos u podnóża wulkanu Osorno.

Chile

break

W małym miasteczku Pargua położonym nad Kanałem Chacao, przesiadamy się na prom. Po jednogodzinnej przeprawie wychodzimy na największą wyspę kraju, Chiloé. Przypuszcza się, że jest ona obok Peru, rdzennym miejscem pochodzenia ziemniaków. Jeszcze obecnie uprawianych jest tutaj 200 odmian, różniących się od europejskich wyglądem, kolorem i smakiem.

Chile

Chile

Chacao jest najstarszą osadą na Chiloé.

Przybrzeżne wysepki w regionie Punihuil, zostały objęte ochroną. Teren znany jest z miejsc lęgowych pingwinów magellańskich i Humboldta. Występują tu również bardzo licznie inne ptaki oraz ssaki morskie. W zatoce można czasami zaobserwować największe ssaki morskie – płetwale błękitne.

Chile

Chile

Pingwiny magellańskie mają pod dziobem dwa czarne paski, natomiast pingwiny Humboldt'a tylko jeden.

Chile

Plaża Teguaco.

Chile

Widok na zatokę w Pumillahue.

Tradycyjnym rodzajem przyrządzania potraw na wyspie Chiloé jest tak zwane Curanto (gorące kamienie). Po wykopaniu dużego dołu w ziemi i wypełnieniu go kamieniami, rozpala się na nich ognisko. Rozgrzane do czerwoności kamienie przykryte zostają warstwą ziemi i olbrzymimi liśćmi endemicznej rośliny przypominającej rabarbar, nazywanej Nalca lub Pangue.

Chile

Nalca (Pangue).

W Curanto przygotowuje się za jednym razem cały obfity posiłek, złożony najczęściej z owoców morza, mięsa i jarzyn. Na samo dno układa się skorupiaki morskie, kawałki boczku, udka z kurczaka, kiełbasy, ziemniaki lub inne warzywa. Wszystkie te smakołyki przykryte zostają powtórnie warstwą liści. Na nich z kolei poukładane są kluski zrobione z mąki i smalcu.

Chile

Całość ponownie przykryta warstwą liści i darni tworzy rodzaj naturalnego pieca ziemnego. Czas pieczenia trwa ponad 2 godziny.

Chile

Chile

Już nie mogę się doczekać.

Chile

Po dobrych 2 godzinach piec zostaje otwarty.

Chile

Oczywiście nie może zabraknąć smacznego chilijskiego wina.

Chile

Po bardzo stromym zboczu schodzimy na pobliską, kamienistą plażę.

Chile

Spędzam trochę czasu w zaciszu wodorostów…

Chile

…oraz bawię się w rozbitka.

break

Wyruszamy główną arterią komunikacyjną południowego Chile zwaną Carretera Austral. Ta najczęściej szutrowa trasa przebiega przez większą część Północnej Patagonii i dochodzi nieomal pod sam Południowy Lądolód Patagoński. Jak już wspominałem, Chile ma ponad 4 tysiące kilometrów długości, ale jego terytorium jest bardzo wąskie i przeciętnie nie przekracza 200 kilometrów. Północna i Południowa Patagonia oddzielone są od siebie nieprzekraczalną barierą, pokrywającą całą szerokość kraju – Południowym Lądolodem Patagońskim. Po Antarktydzie i Grenlandii jest on trzecim pod względem wielkości polem lodowym na Ziemi. Chcąc przedostać się na południe można przepłynąć promem przez fiordy, pojechać okrężną drogą przez terytorium Argentyny lub przelecieć nad lodowcem samolotem.

Chile

Chile

Carretera Austral, Ruta 7.

Sylwestrową noc spędzamy w osadzie Villa Cerro Castillio. Razem z gospodynią Mary i jej córką Carmelą witamy Nowy Rok 2016.

Chile

Schronisko u Mary.

Sylwestrowa kolacja składa się naturalnie z popularnego Asado Patagonico. Asado w Patagonii to świąteczny, ale nieuroczysty posiłek składający się z rożnego rodzaju mięsa grillowanego na węglu drzewnym. Szczególnie tradycyjny rodzaj to asado con cuero (grillowanie ze skórą), przy którym używa się całej połaci mięsa wraz ze skórą. Mięso rozciągnięte płasko na ruszcie w postaci krzyża, grilluje się pionowo lub lekko pochylone do ognia.

Chile

Asado con cuero z baraniny.

Nowy Rok, nowy dzień i nowy odcinek Carretera Austral. Docieramy do miasteczka Puerto Rio Tranquilo, położonego nad jeziorem Lago General Carrera.

Chile

Rzeka Rio Ibanez.

Chile

Lago General Carrera jest największym jeziorem w Chile.

Przez całą długość jeziora przebiega potężny, marmurowy masyw, który przez tysiąclecia został uformowany odziaływaniem klimatu i wody w jaskinie o wyjątkowych wzorach ściennych. Te surrealistyczne struktury są główną atrakcją regionu i nazywane "marmurowymi kaplicami" lub "marmurowymi katedrami" – Catedral de Marmol.

Chile

Chile

Ze względu na swoją absolutną wyjątkowość, obszar został objęty ochroną i uznany za Park Narodowy.

Chile

Chile

Chile

„Ciemne oblicze” Lago General Carrera.

Jakoś nikomu z nas nie przyszło wcześniej do głowy, że w Nowy Rok na prowincji, trudno będzie zadbać o należyty posiłek. Wyczerpani długą drogą, docieramy do Puerto Guadal. W miasteczku znajdują się dwie restauracje, naturalnie w Nowy Rok obie zamknięte. W całej miejscowości otwarte są jedynie kiosk oraz mały sklepik, w którym można kupić lody i piwo. Na szczęście nasz kierowca ma w miasteczku znajomych i ratując nas przed niechybną śmiercią głodową organizuje obiad u nich w domu.

Chile

Most nad jeziorem Lago Bertrand.

Chile

Araukaria w przepięknie położonej Mallin Colorado Ecolodge.

Chile

Widok na jezioro General Carrera.

Chile

Plaża w Puerto Guadal.

Pomimo, że Carratera Austral ciągnie się jeszcze dalej na południe, to jednak kończy się przed Południowym Lądolodem Patagońskim. Chcąc przedostać się do południowej części Patagonii, pozostaje nam tylko wrócić tą samą drogą do miasta Balmaceda, w którym znajduje się najbliższy port lotniczy. Przejeżdżając ponownie przez Rio Traquilo zatrzymujemy się na małym, przepięknym cmentarzu. Jest to być może jeden z najpiękniejszych cmentarzy na świecie.

Chile

Cementario Rio Traquilo to rodzaj malutkiej wioski, składającej się z kilkunastu grobowców zbudowanych w formie chatek. Niektóre są małe jak buda dla psa inne duże jak altana ogrodowa.

Chile

Chile

Łubiny zostały przywleczone przez osadników z Europy i przejęły w posiadanie olbrzymie połacie patagońskiej ziemi. W międzyczasie stały się prawdziwym znakiem szczególnym Patagonii.

Chile

Chile

Pole Łubinów.

Duży odcinek Carretera Austral pokryty jest iłami wulkanicznymi. Podczas deszczu, kiedy nawierzchnia staje się mokra i bardzo śliska, jeździ się po niej jak po lodzie.

Chile

Mijamy duży obszar pozbawiony prawie całkiem zieleni. Jest to upiorny krajobraz ze sterczącymi, martwymi pniami drzew. Po wybuchu któregoś z pobliskich wulkanów, drzewa zostały zasypane trującymi popiołami i obumarły. Ich szczątki przypominają powoli rozpadające się mumie.

Chile

Kikuty drzew nad rzeką Rio Murta.

Chile

Stare autobusy przerobione na przydrożny bar z przekąskami.

break

Coyhaique jest stolicą regionu Aysén i ważnym centrum handlowym i turystycznym północnej Patagonii. W okolicy znajdują się Rezerwaty Przyrody Coyhaique i Cerro Castillo oraz Park Narodowy Rio Simpson, zachęcające do wędrówek.

Chile

Widok na położone w dolinie miasto Coyhaique.

Chile

Szlak w Rezerwacie Przyrody Coyhaique.

Chile

Laguna Verde.

break

Punta Arenas jest największym miastem Południowej Patagonii i najdalej na południe wysuniętym miastem Chile. Chociaż nie jest to nasza pierwsza wizyta w Punta Arenas, jesteśmy bardzo szczęśliwi z ponownego pobytu. Patagonia jest urzekającym regionem.

Chile

Pomnik Hernando de Magellanes na placu centralnym.

Chile

Neoklasyczny budynek Władz Regionalnych w Punta Arenas.

Chile

Palacio Sara Braun. Willa jednej z najbogatszych rodzin kolonialnych.

break

Niewielkie miasteczko Puerto Natales, położone w fiordzie Última-Esperanza jest bazą wylotową dla wszelkiego rodzaju ekspedycji zarówno do jednego z najbardziej znanych parków narodowych na świecie, Torres del Paine jak również na Ziemię Ognistą.

Chile

Nandu w Torres del Paine.

Chile

Wodospad Salto Chico.

Torres del Paine znany jest z silnych wiatrów i ciekawych formacji chmur. Kiedy wiatr osiąga prędkość 60-80 kilometrów na godzinę, to jest klasyfikowany jako słaby, pomiędzy 80, a 100 kilometrów na godzinę – jest normalny, natomiast jeśli wieje z prędkością przekraczającą 100 kilometrów na godzinę, jest uważany za silny.

Chile

Chile

Torres del Paine znany jest z silnych wiatrów i ciekawych formacji chmur.

Przed nami czterogodzinna wędrówka do schroniska Refugio Vértice Grey. Na całe szczęście wiatr jest dzisiaj słaby, w porywach normalny. Przy silnym wierze nie kursuje statek po jeziorze Lago Pehoé, którym musimy przepłynąć na drugi brzeg.

Chile

Wędrówkę rozpoczynamy pracowicie pod wiatr, później szlak wiedzie ukryty pomiędzy wzgórzami i podróż jest dużo spokojniejsza.

Chile

Chile

Chile

Jezioro Lago de Grey i jeden ze spływów lodowca.

Chile

Wśród jagód Golterii.

Rano z pobliskiej plaży odbiera nas katamaran, który kursuje przez długość całego jeziora. Rejs przebiega aż pod same spływy lodowca i z powrotem do głównej przystani przy ujściu rzeki Rio Avutardas.

Chile

Katamaran Grey III.

Lodowiec Grey jest jednym z wielu spływów olbrzymiego Południowego Lądolodu Patagońskiego. Jego ściana przednia osiąga około 40 metrów wysokości, a szerokość całego lodowca wynosi około 6 kilometrów.

Chile

Chile

Chile

Wychodzimy na długą, kamienistą plażę, którą oczywiście musimy przejść pod wiatr – dzisiaj w porywach „silny”, osiągający czasami ponad 100 kilometrów na godzinę. Z wielką ulgą docieramy do przybrzeżnego lasu, pozwalającego na krótko zapomnieć o wichurze. Aby dojść do strażnicy, przy której czeka samochód, musimy przedostać się przez niewielki, wiszący most nad rzeką Rio Avutardas. Most zachowuje się jak wahadło zegarowe i przeprawa przez niego jest przygodowa. Przechodzi się pojedynczo, na przemian raz z jednego, raz z drugiego brzegu. Ja idę jednak nieodłącznie razem z Moją Basią. Trzymając się stalowych linek idziemy powoli, niepewnym krokiem. Nogi się plączą i trudno utrzymać jest równowagę. Kiedy znajdujemy się mniej więcej po środku mostu, przychodzi nagły podmuch i tracimy kompletnie grunt pod nogami – dalej radzimy sobie już tylko na czworakach…😉

Chile

Jezioro Lago Grey.

Chile

Wieje wiatr w porywach silny i Moja Basia robi przymiarkę do lekcji latania.

break

Zatoka Seno Otway była pierwotnie akwenem polodowcowym, który połączył się z Oceanem Spokojnym przez naturalny kanał w masywie andyjskim oraz przez Cieśninę Magellana. Na jednym z wybrzeży zatoki mieści się Rezerwat Pingwinów Magellańskich, który jest naszym ostatnim celem w południowej Patagonii.

Chile

Chile

break

Chile wprawia mnie każdorazowo w ogromny zachwyt i podobnie jak podczas wcześniejszych wizyt, jestem niezwykle zafascynowany pobytem w tym cudownym zakątku ziemi. Pomimo, że nasza podróż właściwie dobiegła końca, postanawiamy wykorzystać nadążającą się okazję i zwiedzić rownież znajdującą się „w pobliżu”, najsamotniejszą wyspę świata – mistyczną Rapa Nui (Wyspę Wielkanocną). Polinezyjska Rapa Nui znajduje się politycznie pod chilijskim zarządem i jedynym operatorem połączeń lotniczych jest LAN.


Klocek



Przeczytaj ciąg dalszy podroży » Wyspa Wielkanocna